Co je biodiverzita
Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost.
Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další.
Biodiverzita a ekosystém
Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody. Každý druh a ekosystém má svou vlastní roli a funkci v přírodě, a pokud některé druhy vymizí, může to mít negativní dopad na celý ekosystém. Například, pokud by se vyloučila včela medonosná, byly by ohroženy mnohé druhy rostlin, protože včely jsou důležité pro opylování rostlin.

Bylinka – máta
Biodiverzita má také význam pro lidskou populaci. Mnoho druhů rostlin a živočichů poskytuje lidem potravu, léky a další zdroje. Ekosystémy také poskytují mnoho služeb, jako jsou regulace klimatu, zachování vodních zdrojů, regulace eroze a mnoho dalších.
Bohužel, biodiverzita je ohrožena lidskou aktivitou, jako jsou ztráta přirozeného prostředí, změna klimatu, nadměrný lov a rybolov, nadměrné využívání přírodních zdrojů a další faktory. Je tedy důležité chránit biodiverzitu a udržovat rozmanitost života na naší planetě.
- Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
- Jakou vybrat motyčku pro práci na zahradě Motyčky jsou jedním z nejčastěji používaných nářadí na zahradě. Druhy motyček Existuje několik druhů – rovné, s rovnými hřeby, se třemi nazpět zahnutými hřeby nebo také špičaté. Jsou různé široké – úzké pro práci ve stísněném prostoru nebo široké motyky pro těžkou zahradní práci. Motyčky mají také různě dlouhou násadu – od..
- Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
- Zelí dodá sílu Vitamíny v zelí Zelí obsahuje množství vitaminu C, železa a minerálních látek. Nejvíce vitaminu C je v čerstvých hlávkách, zatímco v kysaném zelí jej zbývá přibližně jen polovina. Navíc zelí nemá skoro žádné kalorie. Po zelném salátu se tedy nedá ztloustnout, dokáže také upravit hladinu cholesterolu v krvi. To je především díky hořčinám,..