Co je biodiverzita



Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost.

Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další.

Biodiverzita a ekosystém

Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody. Každý druh a ekosystém má svou vlastní roli a funkci v přírodě, a pokud některé druhy vymizí, může to mít negativní dopad na celý ekosystém. Například, pokud by se vyloučila včela medonosná, byly by ohroženy mnohé druhy rostlin, protože včely jsou důležité pro opylování rostlin.

Bylinka - máta

Bylinka – máta

Biodiverzita má také význam pro lidskou populaci. Mnoho druhů rostlin a živočichů poskytuje lidem potravu, léky a další zdroje. Ekosystémy také poskytují mnoho služeb, jako jsou regulace klimatu, zachování vodních zdrojů, regulace eroze a mnoho dalších.

Bohužel, biodiverzita je ohrožena lidskou aktivitou, jako jsou ztráta přirozeného prostředí, změna klimatu, nadměrný lov a rybolov, nadměrné využívání přírodních zdrojů a další faktory. Je tedy důležité chránit biodiverzitu a udržovat rozmanitost života na naší planetě.





  • Začátečník v pěstování zeleniny – na co si dát pozor Začátečník v pěstování zeleniny může být nadšený a plný naděje, ale existuje několik věcí, na které by si měl dát pozor, aby se mu dařilo. Za prvé, je důležité zvolit si správné místo pro zahradu. Musí být dobře osvětlené, mít dostatek slunce a být chráněné před větrem. Také by mělo..
  • Alternativní způsoby pěstování zeleniny Pěstování zeleniny je stále populárnější, ale mnoho lidí má omezený prostor a zdroje. Alternativní způsoby pěstování zeleniny se stávají stále více oblíbenými jako řešení pro ty, kteří nemají tradiční zahrady. Květinová a zeleninová zahrada v jednom Jednou z možností je tzv. květinová zahrada. Tento způsob pěstování kombinuje květiny a zeleninu..
  • Zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady Zahrady jsou tradičně vnímány jako soukromý prostor, ale existuje i trend zaměřený na zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady. Tyto zahrady se stávají místem setkávání, sdílení zkušeností a společné práce. Komunitní zahrady V komunitních zahradách si lidé mohou pronajmout malou plochu, aby si mohli pěstovat své vlastní plodiny. Tyto..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...