Co je biodiverzita



Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost.

Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další.

Biodiverzita a ekosystém

Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody. Každý druh a ekosystém má svou vlastní roli a funkci v přírodě, a pokud některé druhy vymizí, může to mít negativní dopad na celý ekosystém. Například, pokud by se vyloučila včela medonosná, byly by ohroženy mnohé druhy rostlin, protože včely jsou důležité pro opylování rostlin.

Bylinka - máta

Bylinka – máta

Biodiverzita má také význam pro lidskou populaci. Mnoho druhů rostlin a živočichů poskytuje lidem potravu, léky a další zdroje. Ekosystémy také poskytují mnoho služeb, jako jsou regulace klimatu, zachování vodních zdrojů, regulace eroze a mnoho dalších.

Bohužel, biodiverzita je ohrožena lidskou aktivitou, jako jsou ztráta přirozeného prostředí, změna klimatu, nadměrný lov a rybolov, nadměrné využívání přírodních zdrojů a další faktory. Je tedy důležité chránit biodiverzitu a udržovat rozmanitost života na naší planetě.






  • Zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady Zahrady jsou tradičně vnímány jako soukromý prostor, ale existuje i trend zaměřený na zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady. Tyto zahrady se stávají místem setkávání, sdílení zkušeností a společné práce. Komunitní zahrady V komunitních zahradách si lidé mohou pronajmout malou plochu, aby si mohli pěstovat své vlastní plodiny. Tyto..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – BŘEZEN Práce na zahradě v březnu Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Proto ji začneme již v březnu zachytávat do nádrží a sudů. Od poloviny března připravujeme na slunném místě záhony pod širým nebem, pokud možno chráněném před větrem, určené pro pěstování sazenic zeleniny. Během března musíme ze záhonů s jahodami odstranit všechny..
  • Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou Jak pečovat o oseté záhony Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem. Značkovací rostliny Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než..
  • Obloukové skleníky z polykarbonátu Konstrukce obloukového skleníku a jeho výhody Jde o samonosnou robustní konstrukci Materiál je pozinkovaný plechový profil, o minimální tloušťce 1 mm. Menší tloušťka vypovídá o nekvalitní konstrukci. Výhoda – nehrozí prolomení zasklení pod tíhou sněhu oproti klasickým skleníkům se sedlovou střechou. Zasklení dutinkovým polykarbonátem – jedná se o výborný izolant,..