Zazimování begónií



Kdy je správný čas sklidit hlízy begónií?

Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny.

Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a hlízy vyryjeme nebo v případě, že je máme v květináči, tak vyklepneme. V truhlících nebo květináčích pěstované begónie také můžeme v nádobách ponechat a umístit je do skleníku nebo do chladné místnosti.

Zazimování begónií

Zazimování begónií

Během cca 14 dnů zaschnou zbytky lodyh a lze je odstranit. Hlízy pak opatrně očistíme od hlíny, dáváme pozor, abychom hlízy nepoškodili. Begónie přes zimu skladujeme při teplotě cca 6 °C v mírně vlhké rašelině, v místnosti by měla být tma.

Tip: malé hlízy můžeme skladovat v igelitovém sáčku v ledničce v zásuvce pro zeleninu.






  • Pěstování sasanek Kdy sázíme sasanky? Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm. Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších..
  • Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Kosatec síťkovaný pochází z Kavkazu a přilehlých oblastí. Někteří botanici jej označují jako kosateček (Iridodiction reticulatum). Kvete někdy již v únoru, většinou modře nebo purpurově, příjemně voní. Je vhodný zvláště do skalek. Kdy a jak vysazovat kosatec síťkovaný Cibulky kosatce síťkovaného se vysazují v říjnu do hloubky 5 cm a chrání se přikrývkou..
  • Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..
  • Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..