Výběr kamene do skalky



Jaký kámen zvolit do skalky?

Působivost skalky podstatnou měrou zvyšuje výběr kamene. Nejvhodnější je, když ho nasbíráme v blízkém okolí.

Přednost dáváme kamenům nepravidelného tvaru, spíše plochým, bez ostrých hran. Pro všechny druhy rostlin je nejpřijatelnější pískovec, oblíbený je také tuf. Na jedné skalce nikdy nepoužíváme různé druhy.

Kolik kamenů dát do skalky?

Množství kamenů pro skalku nelze určit. Na 10 metrů skalky počítáme s asi 30 až 40 velkými kameny a několika malými. Abychom dosáhli co nejlepšího rozmístění, nejdříve je rozložíme. Skalku začínáme stavět od nejnižšího místa a postupujeme směrem nahoru. Pro každý kámen vykopeme přiměřenou jámu a do ní ho uložíme tak, aby byl aspoň částečně zapuštěn do země. V horních částech skalky by měly převažovat menší kameny, které klademe do skupin. Dolů umístíme největší a nejvyšší kameny. Z jednotlivých kamenů tvoříme skupiny, mezi nimiž necháváme volné plochy, na něž vysadíme dřeviny nebo skalničky.

Skalka

Skalka

Cestičky ve skalce

Na větší skalce musíme také zajistit přístup k rostlinám, abychom je mohli ošetřovat. Budujeme stupňovité cestičky, případně plochá místa ze stejného druhu kamene jako je skalka.





  • Suché zídky na zahradě K čemu jsou na zahradě suché zídky? Suché zídky slouží především k zadržování svahů, vytváření teras i k ohraničení jednotlivých parcel. Pokud postavíme suchou zídku z velkých kamenů, bude působit velmi dekorativně doplněná zelení. Stavba suché zídky Suché zídky stavíme maximálně do výšky 1 metru. Na vymazání použijeme jílovitou nebo hlinitou zeminu. Půda..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Barevné sladění květin ve skalce Ve skalce se květiny sází většinou tak, aby byl co nejpestřejší výběr barev. Můžeme ladit také tón v tónu, čímž vyvoláme dojem velkého prostoru. Hlídáme, aby nám nezarostly kameny rychle rostoucími trvalkami a jehličnany – tím by zanikl dojem skalky. Přírodní vzhled skalky Přírodního vzhledu docílíme tak, že vedle sebe vysazujeme..
  • Lewisia v rozmanitých barvách Pěstování lewisie Lewisia je skalnička s přízemní růžicí dužnatých listů a hlubokým hlavním kořenem. Lewisii můžeme vysadit do skalek, skalkových skleníků nebo skalničkových koryt. Jsou plně mrazuvzdorné a chladuvzdorné. Stálezelené druhy lewisie vyžadují polostín a humózní, vlhkou, dobře provzdušněnou, kyselou půdu. Lewisie během celého roku nesnášejí zálivku na list. Podobné články:..