Konvalinky ohlašují příchod jara



Rozkvetlé konvalinky můžeme vidět v lese, na zahradě nebo také na balkoně. Pokud kvetou, znamená to, že je zima nenávratně pryč.

Kde pěstovat konvalinky

V zahradě se konvalinky obvykle vysazují na mírně zastíněné místo kryté korunami stromů. Může se jim však dařit i na slunném stanovišti – potřebují ale kvalitní půdu bohatou na živiny. Konvalinku lze velmi jednoduše množit díky množství podzemních oddenků. Nejvhodnější dobou pro výsadbu nebo přesazování konvalinek je pozdní podzim. Kořenová hlíza se vysazuje přibližně do pěticentimetrové hloubky.

Konvalinka je jedovatá

Jemná vůně a něžně bílá barva konvalinkových květů může někoho zmást. Všechny části rostliny jsou totiž jedovaté. V lese na tom příliš nezáleží, ale na zahradě nebo na balkoně si často hrají malé děti. Těm se líbí nejen hrozny květů, ale i červené bobulky, které by si při svých hrách mohly splést s rybízem nebo brusinkami. Konvalinky však na rozdíl od zahradního ovoce obsahují glykosid –  jedovatou látku, která ve velmi malém množství účinkuje jako lék. Právě konvalinkové glykosidy se uplatňují v léčivých přípravcích pro posílení srdeční činnosti.

Pěstování konvalinek v květináči

Pokud konvalinkám vybereme dostatečně velký a hluboký květináč, mohou konvalinky vonět na terase nebo vítat příchod jara u domovních dveří. Místo by mělo být zastíněné před sluncem, nejlépe na severní nebo východní straně. Kromě známé bílé odrůdy jsou vyšlechtěné i růžové odrůdy nebo plnokvěté.

Konvalinky poslové jara

Konvalinky poslové jara






  • Jarní cibuloviny v zahradě Ladonička – posel jara Mezi posly jara patří ladoničky, které jsou velmi vhodné do skalek nebo jako podrost, volně se šířící pod keři. Daří se jim na slunci nebo v částečném polostínu. Vyžadují dobře propustnou půdu a na podzim potřebují přikrýt listovkou nebo vyzrálým zahradním kompostem. Rozmnožují se na podzim semeny..
  • Botanické šafrány – krokusy Vysazování šafránu Jarní botanické šafrány neboli krokusy zdobí zahradu většinou už od března. Daří se jim na slunném místě s humózní, lehčí a propustnou, ne příliš suchou půdou. Hlízky se vysazují od druhé poloviny září do konce října do hloubky 6 až 8 cm. Nejsou náročné na stanoviště ani na péči...
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..