Jarní cibuloviny v zahradě
Ladonička – posel jara
Mezi posly jara patří ladoničky, které jsou velmi vhodné do skalek nebo jako podrost, volně se šířící pod keři. Daří se jim na slunci nebo v částečném polostínu. Vyžadují dobře propustnou půdu a na podzim potřebují přikrýt listovkou nebo vyzrálým zahradním kompostem. Rozmnožují se na podzim semeny nebo dělením koncem léta či na podzim. K velmi oblíbenými patří ladonička sardská (Chionodoxa sardensis). Má podlouhlé zelené listy, dosahuje výšky 10 až 15 cm. Na bezlistém stvolu se objevuje 5 až 10 plochých, lehce převislých květů.
Pestrobarevné tulipány oživí zahradu
Pestrobarevným a tvarově rozmanitým jarním klenotem jsou tulipány. S výjimkou čistě modré obsahují zbylou barevnou škálu. Tulipány tvoří dvě skupiny: botanické a zahradní.
Botanické tulipány jsou původní, přírodní druhy a jejich kultivary. Bývají 15 až 40 cm vysoké, kvetou od března až do května. Výborně vyniknou v liniových výsadbách kolem dřevin a cest nebo ve společných záhonech s narcisy a modřenci.
Časně i pozdně kvetoucí zahradní tulipány lze vzájemně kombinovat tak, aby záhon kvetl nepřetržitě od začátku dubna do konce května. Tulipány této skupiny dosahují výšky 40 až 70 cm, raně kvetoucí mohou být jak jednoduché, tak i plnokvěté kultivary. Tulipány mají být vysazovány ve skupinách, kdy dáme od jednoho kultivaru alespoň 10 kusů. Tulipány působí dobře ve skupině s jinými cibulovinami – např. hyacinty a zahradními šafrány.
Krásné narcisy
Nejvěrnějším průvodcem celého jara jsou narcisy (Narcissus). Jejich rané kultivary vykvétají již od března, vrchol kvetení pak patří dubnu, v květnu navazují pozdní kultivary. Podle tvaru květů a původu se narcisy dělí do několika skupin: trubkovité, dlouhokorunné, krátkokorunné, plné (plnokvěté), triandrus (vícekvěté hybridy), cyclamineus (hybridy s nazpět ohrnutými okvětními lístky), joquilla (omamně vonné vícekvěté hybrudy), tazetta (na každém stvolu mají tyto hybridy více malých květů) a poeticus (hybridy s jednokvětým bílým okvětním a malou pakorunkou).
Narcisy jsou nejkrásnější, jsou-li vysazeny ve větším počtu a ve větších skupinách.
V zimě potřebují dostatečně vlhkou půdu a na jaře zase dostatek světla, proto je pro ně optimální prostředí pod korunami stromů. Nízké botanické narcisy a botanické tulipány jsou nejvhodnější pro přírodní slunná a sušší místa – např. skalky.
- Zazimování begónií Kdy je správný čas sklidit hlízy begónií? Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny. Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a..
- Sázení a přesazování lilií Kdy přesazovat lilie Lilii bělostnou musíme přesazovat již v sprnu. Ostatní lilie sázíme nebo přesazujeme v září. Kdy je ta nejsprávnější dobu pro tuto činnost. Jaká půda je vhodná pro lilie Téměř všechny lilie milují teplé, slunné stanoviště a především potřebují půdu, která dostatečně odvádí vodu. Máte-li jílovitou, těžkou půdu. Musíte její..
- Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
- Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..