Předzahrádka u domu



Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích.

Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu. V klidných ulicích jsou vhodnější nízké ploty s průhledy.

Druhy plotů v městské zástavbě:

  • Nízká zděná zídka ze stejného kamene jako je podezdívka domu, doplněná dřevěným nízkým plůtkem nebo tepaným kovovým plotem, případně pletivem.
  • Plot z keramických plotovek
  • Stříhaný živý plot vysoký cca 1 až 1,5 metru z jehličnanů nebo listnatých keřů, kombinovaný s drátěným plotem.

Druhy plotů na venkově:

  • Tyčkový nebo laťkový plot, případně drátěný.
  • Nízká suchá zídka vyplněná skalničkami.

Květiny a rostliny na předzahrádky

Předzahrádka u domu má především působit pěkně esteticky. Rostliny mají tvarem a barevností zvýrazňovat průčelí domu. U úzké předzahrádky zvolíme plošné osázení nízkými plazivými rostlinami, skalničkami a cibulovinami. Doplnit je můžeme středně vysokými trvalkami, travinami a zakrslými dřevinami. U širší předzahrádky zvolíme do středu trávník a po krajích okrasné rostliny. Uplatníme zde i vysoké trvalky, keře a středně vysoké stromy.

Do malých i velkých předzahrádek se hodí popínavé dřeviny jako plaménky, vistárie, pnoucí růže, břečťan, přísavník, atd. Můžeme je vést i po fasádě domu.

V předzahrádce můžeme umístit také květináče s květinami.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky







  • Použití recyklovaných materiálů pro zahradní architekturu Využití recyklovaných materiálů v zahradní architektuře nabízí řadu přínosů nejen pro životní prostředí, ale také pro zahradní estetiku. Mnoho zahradních designérů se rozhoduje pro tuto alternativu, protože umožňuje vytvářet unikátní a originální projekty za snížené náklady. Pro ty, kteří hledají způsob, jak snížit svůj dopad na životní prostředí a zároveň..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..