Léto na zahradě – červen
Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky.
Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře.
Růže a trvalky v červnu
U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina se tak oslabuje. Z odstřižených výhonů si můžeme růže množit řízkováním. Řízky namočíme v růstovém stimulátoru a zasadíme na přistíněné místo. Přikryjeme větší skleněnou sklenicí (např. od kompotu). Balkonové květiny v truhlících potřebují pravidelnou péči. Zaštipujeme je, aby rozkošatěly. V zahradě vysazujeme poslední cibule mečíků pro pozdní kvetení. V červnu vyséváme hrachory a dvouletky – macešky, zimní fialy, sedmikrásky, pomněnky. Do podzimu z nich vyrostou silné sazenice.
Rajčata a jahody v červnu
Rajčata vyvazujeme buď k oporám, nebo vtáčíme do spirálových podpěr. Pěstujeme je na jeden, nejvýše dva stonky. Ostatní výhony tzv. zálistky co nejdříve vyštipujeme, aby se rostlina nevysilovala. Rajčata zaléváme zásadně spodem, ne přes listy.
Postupně dozrávají jahody. Dbáme na to, aby plody neplesnivěly a nehnily na zemi. Podkládáme je např. dřevitou vatou, límcem z papírového kartonu nebo polystyrenem.
Nejvíce práce na zahradě je s trávníkem. Pravidelně jej sekáme, přihnojujeme, vytrháváme vytrvalé plevele. Občas trávník provzdušníme prohrabáním.
- Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
- Astra čínská – Callistephus chinensis Astra čínská je oblíbenou letničkou, která byla vyšlechtěna v mnoha odrůdách lišících se výškou rostlin, hustotou jejich rozvětvení, tvarem, velikostí, uspořádáním a barvou květů. Astra čínská má odrůdy jednoduché nebo plnokvěté. Kde a kdy vysadit astry Astry kvetou od poloviny srpna do konce září. Předpěstované sazenice se na záhony vysazují v polovině..
- Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
- Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..