Světlé listy u broskvoní



Kalcióza – světlé listy

V průběhu vegetace se nejčastěji na broskvoních setkáváme se žlutozeleným až žlutobílým zabarvením listů, které je způsobeno nedostatečným příjmem železa, zvláště na silně vápnitých půdách.

Utužené a přemokřené půdy tento fyziologický projev podporují. Zkombinují-li se tyto půdní podmínky ještě s nevyrovnanou výživou, obzvláště s nadbytkem fosforu v půdě, je tato situace pro strom velice nepříznivá. Stromy málo kvetou, slabě rostou a následně hynou.

Broskvoň

Broskvoň

K omezení této kalciózy využíváme přihnojení na list hnojivy obsahujícími železo, nejlépe v chelátové formě, případně zálivkou zelenou skalicí po sklizni do půdy.

Slovníček pojmů: kalcióza – chloróza listů u broskvoní.






  • Jak ochránit záhony před kočkami Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit? Citrusová kůra a aromatické bylinky Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
  • Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..