Co je hniloba báze?



Hniloba báze je choroba rostlin. Příznakem je černání a zahnívání spodku stonku. U pelargonií se tomuto jevu říká červená noha, u zvonků srdéčková hniloba zvonku. Projevem hniloby báze může být také ochablost měkkých listů.

Příčinou této choroby je přemokření substrátu, jeho špatná propustnost nebo nedostatečné či ucpané odtokové otvory v květináči.

Co dělat proti hnilobě báze?

Do květináčů a truhlíků používáme nezamořený nebo dezinfikovaný substrát a při zálivce se vyhneme přemokření. Napadené rostliny ničíme, můžeme použít chemickou ochranu.






  • Mandelinka bramborová Mandelinka bramborová byla poprvé zaznamenána cca před dvěma sty lety. Původně žila na západě USA v Coloradu na divokém lilku. Postupně přešla na brambory a začala se šířit ve světě a po celé Evropě. V současné době je mandelinka bramborová nejvýznamnějším žravým škůdcem bramborové natě ve světě. Stádia mandelinky Dospělý brouk přezimuje..
  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..