Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4



Háďátko

Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem.

Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými rostlinami.

Antraknóza

Příznaky: na listech palem, fíkusů a jiných citlivých rostlin se objevují vpadlé černé skvrny a u špiček listů, se mohou ukázat hnědé proužky. Tato choroba je vyvolávána teplými a velmi vlhkými podmínkami, proto se vyskytuje spíše ve skleníku než v bytě.

Antraknóza - pokojové květiny

Antraknóza – pokojové květiny

Co dělat: odstraníme a zničíme napadené listy, rostlinu ošetříme systémovým fungicidem a několik týdnů ji udržujeme bez rosení a v sušším režimu.

Vlnatý červec

Příznaky: vlnatý červec je drobný škůdce pokrytý bílou vatou, který saje hlavně v úžlabí a na spodní straně listů různých rostlin. Silněji napadená rostlina vadne, její listy žloutnou a opadávají.

Co dělat: rostlinu můžeme zachránit opakovanými postřiky systémovými insekticidy. Snadnější ochrana je při počátečním stadiu napadení, kdy lze škůdce stírat vlhkým hadříkem.






  • Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
  • Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..
  • Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a..