Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4



Háďátko

Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem.

Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými rostlinami.

Antraknóza

Příznaky: na listech palem, fíkusů a jiných citlivých rostlin se objevují vpadlé černé skvrny a u špiček listů, se mohou ukázat hnědé proužky. Tato choroba je vyvolávána teplými a velmi vlhkými podmínkami, proto se vyskytuje spíše ve skleníku než v bytě.

Antraknóza - pokojové květiny

Antraknóza – pokojové květiny

Co dělat: odstraníme a zničíme napadené listy, rostlinu ošetříme systémovým fungicidem a několik týdnů ji udržujeme bez rosení a v sušším režimu.

Vlnatý červec

Příznaky: vlnatý červec je drobný škůdce pokrytý bílou vatou, který saje hlavně v úžlabí a na spodní straně listů různých rostlin. Silněji napadená rostlina vadne, její listy žloutnou a opadávají.

Co dělat: rostlinu můžeme zachránit opakovanými postřiky systémovými insekticidy. Snadnější ochrana je při počátečním stadiu napadení, kdy lze škůdce stírat vlhkým hadříkem.






  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
  • Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..