Molice – škůdce českých zahrad
Jak vypadá molice?
Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách, jabloních nebo gerberách.
Jak se zbavit molic?
Již na podzim likvidujeme zahradní odpad, aby vajíčka molic nemohla v listech přezimovat. V sousedství náchylných rostlin vysadíme aksamitníky. Do skleníku je vhodná dravá vosička Encarsia formosa.
- Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
- Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
- Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..