Jak mít krásné hortenzieZ hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy.

Proč květy nemají jasné barvy

Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné ve stínu, jejich barvy budou málo jasné. Na přímém slunci jim zase hrozí úpal. Slunce hortenzie zvládnou pouze pokud je půda dostatečně a trvale vlhká.

Hortenzie potřebují pravidelnou zálivku, nejlépe měkkou odstátou vodou, jinak ji velmi rychle vysychá kořenový bal a vadnou listy. Nejhorší, co můžeme udělat, je nechat rostliny vyschnout a pak je hodně zalít. Dostatek vody pomáhá i v boji proti škůdcům, hlavně sviluškám a mšicím.

Hortenzie

Hortenzie

Proč hortenzie nekvetou?

Hortenzie se dají pěstovat jak na záhoně, tak i v nádobách, kde jim svědčí prodyšná a mírně kyselá půda. Nejjednodušší je koupit substrát přímo připravený pro hortenzie, který dáme do květináče nebo na záhon ke kořenům. Případně si můžeme vhodnou půdu namíchat ze stejných dílů rašeliny, jehličnaté hrabanky, písku a uzrálého kompostu.

Protože hortenzie kvetou na loňských výhonech, nesmí dřevo promrznout. Aby vykvetly, stříhají se zjara asi 30 cm nad zemí. V sezóně více pokvetou, když budete odstřihávat odkvetlé květy.

Jakou barvou kvetou hortenzie

I když jste si při nákupu vybrali určitý odstín květů, snadno o něj můžeme přijít. Ale dá se to opravit, a to obyčejným hnojením. Barvy květů se mění v závislosti na kyselosti půdy a obsahu hliníku v půdě. Platí, že hliník se váže s modrým barvivem. Hliník je volný právě v kyselých půdách.

Čím jsou půdy kyselejší, tím jsou květy modřejší. Pokud přidáte do půdy látky zvyšující kyselost, aby pH bylo v rozmezí od 3,5 do 4,5, květy druhů s růžovými a červenými květenstvími budou modrat.

Hortenzie

Hortenzie

Jak na modré květy?

Jednoduše si opatříme hnojivo na modré hortenzie. Přebarvovat lze i jinak. V neutrální půdě budou květy krémové až narůžovělé, v alkalické růžové až fialové.

Proč hortenzii žloutnou listy

První, co nás si napadne je, že jde o nějakou chorobu. Ale většinou je za tím nedostatek výživy, především hořčíku. I proto je zapotřebí hortenzie během sezóny přihnojovat a na podzim přidat například hnojivo Cererit, hořkou sůl a rašelinu. Když jsou listy šedavé, bude to plíseň šedá, šedavé lodyhy zase znamenají, že je nejspíš napadla choroba padlí.

Jak sušit hortenzie

V suchých vazbách jsou květy hortenzií dokonalé. Květiny musíme ustřihnout v plném květu a stonky jsou lepší kratší, vysychání je pak rychlejší. Květinu dáme do nádoby s vodou a necháme sesychat. Po dvou týdnech sáhněte na květinovou kouli, a když bude suchá, je hotovo. Podle toho, jaká je voda a kolik svítí slunce, mění se jim barva.


  • Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..
  • Jak založit živý plot Sázení rostlin pro živý plot Při plánování živého plotu si nejdříve vyjasníme, zda budeme rostliny sázet v jedné nebo ve dvou řadách. Vzrostlý plot bude mnohem širší než v době výsadby. Rostliny nikdy nevysazujeme těsně k okraji plotu sousední zahrady nebo k chodníku. Zryjeme na hluboko pás v šířce cca 1 metr a vybereme kořeny..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..