Bez černý
Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva.
Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy s vysokými a pravidelnými výnosy.
Vitamíny v bezu
Bez je zvláštní tím, že působením stabilizačních tříslovin u něj zůstane zachována většina vitamínů i po konzervaci. Bezinky obsahují karoten, vitamín B1, B2, B6, C, niacin. Významný je i obsah draslíku, vápníku a fosforu.
Pěstování bezu černého
Bez černý potřebuje k normálnímu růstu dobrou půdu, optimálně zásobenou vodou a živinami. Bez nemá žádné zvláštní nároky na podnebí. Pro jeho pěstování můžeme využít i mrazové kotliny, protože není choulostivý vůči zimním třeskutým mrazům, časným podzimním ani pozdním jarním mrazíkům. Pokud jej přihnojíme po odkvětu dusíkem, odvděčí se v příštích letech vysokými výnosy. Dusík podporuje růst nových výhonů.
Řezání bezu černého
Bez černý je vhodné pěstovat jako strom a metr vysokým kmínkem. Při zapěstování korunky při výsadbě seřezáváme výhony na 2 pupeny. Při výchovném řezu zároveň také odstraňujeme výhony, které vyrůstají z kmene a ze země. V koruně ponecháme 6 až 7 mohutných, vzpřímeně postavených výhonů. Pod tíhou nasazené úrody se budou naklánět směrem ven a na nejvýše postavených bodech větví vyženou nové výhony. Později odplozené dřevo odstraníme až u těchto nových větví.
- Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) Třezalka tečkovaná, známá také jako Hypericum perforatum, je vytrvalá bylina se vyskytující převážně v Evropě, Asii a Severní Americe. Je to uklidňující bylinka bez vedlejších účinků. Obsahuje barvivo hypericin, z flavonoidů hlavně důležitý rutin. Červenému barvivu obsaženému v květech se říká „krev svatého Jana Křtitele“. Má dlouhou historii používání v tradiční medicíně..
- Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..
- Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..
- Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Růže svraskalá Dřín obecný – Cornus..