Bez černý



Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva.

Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy s vysokými a pravidelnými výnosy.

Bez černý

Bez černý

Vitamíny v bezu

Bez je zvláštní tím, že působením stabilizačních tříslovin u něj zůstane zachována většina vitamínů i po konzervaci. Bezinky obsahují karoten, vitamín B1, B2, B6, C, niacin. Významný je i obsah draslíku, vápníku a fosforu.

Pěstování bezu černého

Bez černý potřebuje k normálnímu růstu dobrou půdu, optimálně zásobenou vodou a živinami. Bez nemá žádné zvláštní nároky na podnebí. Pro jeho pěstování můžeme využít i mrazové kotliny, protože není choulostivý vůči zimním třeskutým mrazům, časným podzimním ani pozdním jarním mrazíkům. Pokud jej přihnojíme po odkvětu dusíkem, odvděčí se v příštích letech vysokými výnosy. Dusík podporuje růst nových výhonů.

Řezání bezu černého

Bez černý je vhodné pěstovat jako strom a metr vysokým kmínkem. Při zapěstování korunky při výsadbě seřezáváme výhony na 2 pupeny. Při výchovném řezu zároveň také odstraňujeme výhony, které vyrůstají z kmene a ze země. V koruně ponecháme 6 až 7 mohutných, vzpřímeně postavených výhonů. Pod tíhou nasazené úrody se budou naklánět směrem ven a na nejvýše postavených bodech větví vyženou nové výhony. Později odplozené dřevo odstraníme až u těchto nových větví.





  • Pěstování majoránky (Majorana hortensis) Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.   Jak vysévat majoránku Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a..
  • Jak pěstovat brutnák lékařský Pěstování brutnáku lékařského Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých. Dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Jedná se o modře kvetoucí letničku, kterou mají rády včely. Semena brutnáku vyséváme od března. Roste ve všech půdách. Nedostatek vody a sucho se projevuje tenkým a tuhým listem. Pokud chceme zpracovávat celé..
  • Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..