Bez černý



Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva.

Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy s vysokými a pravidelnými výnosy.

Bez černý

Bez černý

Vitamíny v bezu

Bez je zvláštní tím, že působením stabilizačních tříslovin u něj zůstane zachována většina vitamínů i po konzervaci. Bezinky obsahují karoten, vitamín B1, B2, B6, C, niacin. Významný je i obsah draslíku, vápníku a fosforu.

Pěstování bezu černého

Bez černý potřebuje k normálnímu růstu dobrou půdu, optimálně zásobenou vodou a živinami. Bez nemá žádné zvláštní nároky na podnebí. Pro jeho pěstování můžeme využít i mrazové kotliny, protože není choulostivý vůči zimním třeskutým mrazům, časným podzimním ani pozdním jarním mrazíkům. Pokud jej přihnojíme po odkvětu dusíkem, odvděčí se v příštích letech vysokými výnosy. Dusík podporuje růst nových výhonů.

Řezání bezu černého

Bez černý je vhodné pěstovat jako strom a metr vysokým kmínkem. Při zapěstování korunky při výsadbě seřezáváme výhony na 2 pupeny. Při výchovném řezu zároveň také odstraňujeme výhony, které vyrůstají z kmene a ze země. V koruně ponecháme 6 až 7 mohutných, vzpřímeně postavených výhonů. Pod tíhou nasazené úrody se budou naklánět směrem ven a na nejvýše postavených bodech větví vyženou nové výhony. Později odplozené dřevo odstraníme až u těchto nových větví.






  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování třezalky Tuto léčivku běžně rostoucí v naší přírodě najdeme na chudých lučních půdách a mezích. Odtud si ji můžeme snadno přesadit do zahrádky. Na pěstování je třezalka zcela nenáročná. Sběr třezalky V době kvetení třezalky, sbíráme listy a vrcholy s květy na sušení, nejlépe hned po ránu. Léčivé účinky třezalky Třezalkový čaj..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu. Pěstování Perily Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je..