Růžové květy lýkovce obecného (Daphne mezereum)
Pěstování lýkovce
Časně zjara můžeme vnímat krásu purpurově růžových květů, které obalují vzpřímené větve opadavého keře lýkovce obecného. K dostání jsou i jiné druhy lýkovce se stejně voňavými květy, ale ty už jsou náročnější na péči. Lýkovce obecně špatně snášejí přesazování, proto se vyplatí koupit rostlinu pěstovanou v kontejneru.
Bílé květy má odrůda lýkovce obecného Alba, stálezelený lýkovec D. odora Variegata má purpurové květy a žluté skvrnité listy, je v našich podmínkách ale velmi choulostivý.
Péče o lýkovec
Lýkovce potřebují slunné nebo polostinné místo a humózní půdu – při jejich výsadbě přidáváme rašelinu. Po odkvětu odstraňujeme poškozené větve.
POZOR – Lýkovec je jedovatý, proto nepatří na zahrady a do míst, kde se pohybují malé děti!
- Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
- Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Lýkovec jedovatý –..
- Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..