Pěstování šeříků



Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty.

Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří:

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá do výšky až 7 metrů. Podle kultivaru kvete v barvách bílé, lila, tmavě purpurové, růžové, bílorůžové, atd. Listy mohou být zelené nebo žlutě panašované.

Zakrslý šeřík

Zakrslý šeřík

Šeřík Meyerův (Syringa meyeri)

Tento šeřík roste do výšky asi 2 metry, kvete fialovými květy. Nejznámější je jeho zakrslý kultivar (Palibin), který dorůstá max. do 1 metru. Často se roubuje na kmínek a má pak stromkovitý tvar. Nejčastěji se vysazuje do skalek nebo malých záhonů.






  • Okrasný barevný keř dřišťál Jak pěstovat dřišťál Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů. Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na..
  • Symbol Vánoc – jmelí (Viscum) Historie jmelí Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem. Sběr jmelí Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách..
  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..