Jak na moli v domácnosti



Moli se v našich domovech vyskytují ve dvojí podobě. V potravinách – potravinoví moli nebo v textilu – šatní moli.

Potravinoví moli

Většinou se jedná o zavíječe paprikového, který se vyskytuje v pekárnách nebo mlýnicích. Napadá nejen mouku, ale také musli, čaj, čokoládu, oříšky, dekorace z přírodních materiálů, slaměné ozdoby.

Samice naklade nedaleko vhodných potravin asi 200 až 400 vajíček, z kterých se pak během 3 až 5 dnů líhnou larvy. Do dospělé velikosti tato larva vyroste cca za 6 týdnů.

Jak zjistíme přítomnost potravinových molů? Na zdi je možné vidět larvy, a to zejména přes den. Večer a v noci jsou naopak vidět létající dospělí moli.

Jak na moli v domácnosti

Jak na moli v domácnosti

Šatní moli

Šatní mol je drobný motýlek z čeledi zavíječovití, velký asi 1 cm s béžovozlatými křídly. V domácnosti napadá všechny materiály, které obsahují keratin – vlnu, vlasy, kůži nebo peří. To znamená např. svetry, koberce z přírodních materiálů, péřové peřiny, kožené bundy, může se spokojit také se lněnými nebo bavlněnými materiály.

Šatní moli kladou vajíčka přímo do textilu, vylíhlé larvy se živí materiály živočišného původu. Do dospělé velikosti motýlka dorostou cca za 8 týdnů.

Lapáky molů

Mola šatního a mola potravinového chytáme pomocí feromonového lapáku, který se uvolňuje do ovzduší a láká samečky na lepovou vrstvu. Tento feromon je nejedovatý, bez zápachu.






  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
  • Odumírání větví Odumírání větví je častý vážný problém stromů a keřů pěstovaných v nádobách. Odumírání začíná u vrcholků a pomalu postupuje směrem dolů. Tato vážná choroba má několik možných příčin. Co dělat při odumírání větví? Není-li důvodem odumírání větví některá choroba, jde o častý úkaz možného přelití substrátu. Odumřelé dřevo odřízneme a řeznou..
  • Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..