Jak na moli v domácnosti
Moli se v našich domovech vyskytují ve dvojí podobě. V potravinách – potravinoví moli nebo v textilu – šatní moli.
Potravinoví moli
Většinou se jedná o zavíječe paprikového, který se vyskytuje v pekárnách nebo mlýnicích. Napadá nejen mouku, ale také musli, čaj, čokoládu, oříšky, dekorace z přírodních materiálů, slaměné ozdoby.
Samice naklade nedaleko vhodných potravin asi 200 až 400 vajíček, z kterých se pak během 3 až 5 dnů líhnou larvy. Do dospělé velikosti tato larva vyroste cca za 6 týdnů.
Jak zjistíme přítomnost potravinových molů? Na zdi je možné vidět larvy, a to zejména přes den. Večer a v noci jsou naopak vidět létající dospělí moli.
Šatní moli
Šatní mol je drobný motýlek z čeledi zavíječovití, velký asi 1 cm s béžovozlatými křídly. V domácnosti napadá všechny materiály, které obsahují keratin – vlnu, vlasy, kůži nebo peří. To znamená např. svetry, koberce z přírodních materiálů, péřové peřiny, kožené bundy, může se spokojit také se lněnými nebo bavlněnými materiály.
Šatní moli kladou vajíčka přímo do textilu, vylíhlé larvy se živí materiály živočišného původu. Do dospělé velikosti motýlka dorostou cca za 8 týdnů.
Lapáky molů
Mola šatního a mola potravinového chytáme pomocí feromonového lapáku, který se uvolňuje do ovzduší a láká samečky na lepovou vrstvu. Tento feromon je nejedovatý, bez zápachu.
- Jaké jsou ekologické varianty k pesticidům Ekologická varianta k pesticidům zahrnuje řadu přírodních a ekologických metod, které pomáhají chránit rostliny před škůdci a chorobami. Tyto metody minimalizují použití chemických látek, které mohou být škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví. Ekologická náhrada pesticidů K minimalizování použití chemických pesticidů a fungicidů lze využít: Biologická kontrola – biologická..
- Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
- Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
- Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..