Jak přilákat do zahrady živé tvoryPokud chcete do své zahrady přilákat ptáky, můžete umístit krmítka a napáječky, aby měli přístup k potravě a vodě. Kromě toho můžete vysázet květiny, které přitahují motýly a včely, což přispěje k ekosystému zahrady a zároveň zajistí potravu pro ptáky.

Pokud máte v zahradě rybník, můžete vytvořit bezpečný prostor pro ryby a živočichy, jako jsou žáby a mloci, kteří mohou přispět k ekosystému zahrady. Pro zvířata v rybníku můžete také umístit plovoucí ostrůvky nebo lekníny, kde si mohou odpočinout. Dále můžete do zahrady přilákat ještěrky nebo ježky.

Přitažlivé rostliny

Můžete také vysadit rostliny, které jsou přitažlivé pro motýly, jako jsou fialky, levandule nebo sedmikrásky. Poskytněte jim zdroj nektaru ve formě květinových keřů – např. motýlí keř, který nejen že přiláká motýly, ale také nás potěší svými krásnými květy.

Levandule - přitažlivá rostlina pro motýli

Levandule – přitažlivá rostlina pro motýli

Zahrňte do zahrady rostliny bohaté na nektar a pyl, jako jsou voňavé byliny, květiny a ovocné stromy. Vytvořte také prostředí s úkryty, jako jsou hmyzí hotely, které poskytnou útočiště pro včely samotářky a jiný hmyz.

Do své zahrady můžete také zkusit přilákat veverky. Poskytněte jim vhodné místo pro hnízdění, jako jsou dřevěné budky nebo hnízdní skříňky umístěné ve výšce na stromech.


  • Zakládání nového trávníku Trávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností. Zakládání nového trávníku Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Péče o trávník Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. Jakou půdu pro trávník Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá,..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..