Jak správně vybrat a pěstovat stromy v zahradě



Stromy v zahradě jsou investicí do budoucnosti, která může přinést mnoho výhod pro estetiku, životní prostředí a pohodu v zahradě. Správný výběr a péče jsou klíčem k tomu, aby se z těchto vzrostlých strážců přírody stala harmonická součást vaší zahrady.

Velikost zahrady

Vyberte stromy, které odpovídají velikosti vaší zahrady. Vždy vycházíme z velikosti dospělého stromu. Malé stromy jsou ideální pro menší prostory.

Zjistěte, jaké jsou klimatické a půdní podmínky ve vaší oblasti a vyberte stromy, které jsou pro tuto lokalitu nejlepší. Vhodné je také před nákupem stromů obejít nejbližší okolí a podívat se sousedům do zahrad, jaké stromy jsou zde nejčastěji pěstovány.

Při výběru stromů se rozhodněte pro ty, které nejsou invazivní a které nepoškozují místní ekosystémy. Zvolte různorodost druhů stromů, abyste maximalizovali estetický efekt.

Jak správně vybrat a pěstovat stromy v zahradě

Jak správně vybrat a pěstovat stromy v zahradě

Péče o stromy

Pravidelně ořezávejte větve stromů, odstraňujte zejména ty nemocné nebo špatně rostoucí. Sledujte, zda nevykazují známky škůdců nebo nemocí. Pokud ano, ihned zakročte.

Zalévejte a hnojte s ohledem na udržitelnost. Vhodné zavlažování a organická hnojiva pomohou udržet stromy zdravé.






  • Okrasný javor (Acer) Javor patří mezi dřeviny, které jsou okrasné listem. Tvar má keřovitý a může podle druhu dorůstat do výšky 1 metr až 4 metry. Listy rostou velmi hustě. Okrasně působí především listy a to jak tvar, tak i nápadné zabarvení. Barvy jsou patrné nejen na podzim, ale u některých odrůd již..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..