Rekonstrukce starých ovocných výsadeb



Modernizace staré zahrady

Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují.

Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude potřeba postupně prosvětlit a zmladit, a tím obnovit růst a plodnost stromů. Pokud ponechané stromy nemají kvalitní ovoce, bude vhodnější je přeroubovat lepšími odrůdami, které jsou mimo jiné i odolnější vůči chorobám vyskytujícím se ve větší míře v daném regionu.

Rekonstrukce ovocných stromů

U zcela nevyhovující, zanedbané ovocné výsadby se vyplatí provést úplnou rekonstrukci. Všechny stromy vykopeme i s kořeny a nové vysadíme na místa, kde se dosud pěstovala zelenina a brambory. Jestliže v zahradě takové místo není, sázíme jádroviny po peckovinách a opačně.

Ovocné stromy

Ovocné stromy

Jádroviny pěstujeme jako štíhlá vřetena nebo palmety. Tyto malé tvary brzy plodí, dožívají se však nižšího věku (cca 25 let). Proto je třeba již dopředu počítat s tím, že po dožití je bude nutné vykopat a znovu vysadit na jiném místě zahrady, využívaném dosud pro pěstování zeleniny, brambor a jahod.

Peckoviny pěstujeme jako zákrsky, nejvýše čtvrtkmeny. Zvláštní plochu věnujeme pěstování drobného ovoce, případně révy vinné a méně známých ovocných druhů (borůvky velkoplodé, aronie, drobnoplodé aktinidie,…).






  • Symbol Vánoc – jmelí (Viscum) Historie jmelí Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem. Sběr jmelí Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách..
  • Čím nahradit buxus Buxus zničený zavíječem Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné. Čím nahradit živé ploty z buxusu Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..