Jak a kdy řezat ořešák



Začátkem měsíce května dorostou nové výhony ořešáku délky 3 až 5 cm. Nastává vhodná doba jeho řezu.

Výchovný řez ořešáku

Výchovný řez provádíme zapěstováním koruny se 4 až 5 kosterními větvemi pravidelně rozmístěnými v obvodu koruny a terminálem. Konkurenční výhony, výhony nevhodné, rostoucí příliš kolmo a souběžně rostoucí nebo se křížící, odstraňujeme.

Udržovací řez

Udržovací řez ořešáku zpravidla neprovádíme každým rokem, pouze pokud je to potřeba. Odstraňujeme poškozené, příliš k zemi se klonící, nadměrně zahušťující a jinak nevhodně rostoucí větve. Pokud řežeme větve o průměru větším než 3 až 5 cm, posuneme řez na dobu, kdy nové výhony mají asi 10 cm.

Jak a kdy řezat ořešák

Jak a kdy řezat ořešák

Důvody řezání ořešáku

Prvním cílem řezání ořešáku je odstranění mrtvých, poškozených nebo nemocných větví. To je vhodné provést v jakoukoli dobu, když je problém zřejmý. Odstraňování těchto větví pomáhá zlepšit zdraví stromu a snižuje riziko šíření chorob.

Dalším důvodem pro řezání ořešáku může být tvarování stromu a vytvoření dostatečného vzdušného průchodu mezi větvemi. To se obvykle provádí v pozdní zimě nebo brzy na jaře před tím, než strom začne růst.

Je důležité si uvědomit, že každý strom je jedinečný. Proto je vhodné vždy konzultovat s odborníkem nebo zahradníkem, kdy a jak provést řezání ořešáku.






  • Jak správně vybrat a pěstovat stromy v zahradě Stromy v zahradě jsou investicí do budoucnosti, která může přinést mnoho výhod pro estetiku, životní prostředí a pohodu v zahradě. Správný výběr a péče jsou klíčem k tomu, aby se z těchto vzrostlých strážců přírody stala harmonická součást vaší zahrady. Velikost zahrady Vyberte stromy, které odpovídají velikosti vaší zahrady. Vždy..
  • Vánoční stromek v květináči Výbornou alternativou ke klasickému vánočnímu stromku je živý stromek v květináči. K tomuto účelu se většinou používá smrk pichlavý, douglaska nebo jedlička. V teple stromek vydrží bez újmy 3 dny, při teplotě do 20 °C a při vyšší vlhkosti vzduchu až týden. Stromek, který jsme měli téměř celý rok venku, je nutné před..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
  • Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..