Jak a kdy řezat ořešákZačátkem měsíce května dorostou nové výhony ořešáku délky 3 až 5 cm. Nastává vhodná doba jeho řezu.

Výchovný řez ořešáku

Výchovný řez provádíme zapěstováním koruny se 4 až 5 kosterními větvemi pravidelně rozmístěnými v obvodu koruny a terminálem. Konkurenční výhony, výhony nevhodné, rostoucí příliš kolmo a souběžně rostoucí nebo se křížící, odstraňujeme.

Udržovací řez

Udržovací řez ořešáku zpravidla neprovádíme každým rokem, pouze pokud je to potřeba. Odstraňujeme poškozené, příliš k zemi se klonící, nadměrně zahušťující a jinak nevhodně rostoucí větve. Pokud řežeme větve o průměru větším než 3 až 5 cm, posuneme řez na dobu, kdy nové výhony mají asi 10 cm.

Jak a kdy řezat ořešák

Jak a kdy řezat ořešák

Důvody řezání ořešáku

Prvním cílem řezání ořešáku je odstranění mrtvých, poškozených nebo nemocných větví. To je vhodné provést v jakoukoli dobu, když je problém zřejmý. Odstraňování těchto větví pomáhá zlepšit zdraví stromu a snižuje riziko šíření chorob.

Dalším důvodem pro řezání ořešáku může být tvarování stromu a vytvoření dostatečného vzdušného průchodu mezi větvemi. To se obvykle provádí v pozdní zimě nebo brzy na jaře před tím, než strom začne růst.

Je důležité si uvědomit, že každý strom je jedinečný. Proto je vhodné vždy konzultovat s odborníkem nebo zahradníkem, kdy a jak provést řezání ořešáku.


  • Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata) Jak pěstovat sakuru Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá. Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché,..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Pěstování mandloní v našich podmínkách Rekonstrukce starých..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..