Jak a kdy řezat ořešák



Začátkem měsíce května dorostou nové výhony ořešáku délky 3 až 5 cm. Nastává vhodná doba jeho řezu.

Výchovný řez ořešáku

Výchovný řez provádíme zapěstováním koruny se 4 až 5 kosterními větvemi pravidelně rozmístěnými v obvodu koruny a terminálem. Konkurenční výhony, výhony nevhodné, rostoucí příliš kolmo a souběžně rostoucí nebo se křížící, odstraňujeme.

Udržovací řez

Udržovací řez ořešáku zpravidla neprovádíme každým rokem, pouze pokud je to potřeba. Odstraňujeme poškozené, příliš k zemi se klonící, nadměrně zahušťující a jinak nevhodně rostoucí větve. Pokud řežeme větve o průměru větším než 3 až 5 cm, posuneme řez na dobu, kdy nové výhony mají asi 10 cm.

Jak a kdy řezat ořešák

Jak a kdy řezat ořešák

Důvody řezání ořešáku

Prvním cílem řezání ořešáku je odstranění mrtvých, poškozených nebo nemocných větví. To je vhodné provést v jakoukoli dobu, když je problém zřejmý. Odstraňování těchto větví pomáhá zlepšit zdraví stromu a snižuje riziko šíření chorob.

Dalším důvodem pro řezání ořešáku může být tvarování stromu a vytvoření dostatečného vzdušného průchodu mezi větvemi. To se obvykle provádí v pozdní zimě nebo brzy na jaře před tím, než strom začne růst.

Je důležité si uvědomit, že každý strom je jedinečný. Proto je vhodné vždy konzultovat s odborníkem nebo zahradníkem, kdy a jak provést řezání ořešáku.





  • Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
  • Pěstování slivoní Kde vysazovat švestky Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí. Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu..