Pěstování fíkovníků v našich podmínkách



Kde pěstovat fíkovníky

Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou.

Jak sázet fíkovníky

Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů od sebe. Řez podporuje tvorbu postranního obrostu. Plody se tvoří za každým listem především na jednoletém a dvouletém dřevě. Fíkovníky začínají plodit po třetím roce. Zralé plody se sklízejí od poloviny září do konce října. Zrající fíky jsou podle odrůdy různě zbarvené – zeleně, žlutě, červeně nebo modře.

Pěstování fíkovníků v květináčích

V méně příznivých polohách lze fíkovníky pěstovat v nádobách. Takto pěstované fíkovníky umístíme na jaře do skleníku nebo do zahrady před bíle natřenou zeď, obrácenou k jihu. Fíkovníky vyžadují dostatek vláhy a přihnojování plným hnojivem. Na zimu je přemisťujeme do chladných bezmrazých místností nebo sklepa s teplotou kolem 10 °C.

Pěstování fíkovníku

Pěstování fíkovníku







  • Stromy a keře v okrasné zahradě Jaké stromy pěstovat v okrasné zahradě? Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury. Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem..
  • Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..