Jakubská lilie



Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm.

Pěstování jakubské lilie

Jakubskou lilii v době květu umístíme na teplé a slunné místo. Pokud ji pěstujeme jako pokojovou květinu, kvete zpravidla v květnu až červnu. Po odkvětu vyrůstají listy. V této době je vhodné umístit cibule do volné půdy. Rostlinu vyjmeme s celým balem z květináče a opatrně zasadíme. Na podzim ji vyjmeme a uložíme při pokojové teplotě. Začátkem února cibule přemístíme do prostředí s teplotou kolem 8 °C, aby došlo k tvorbě květů.

Zemina pro cibule musí být kvalitní a výživná. Cibule musí být zcela zakryté hlínou.

Množení jakubské lilie

Jakubskou lilii množíme dceřinými cibulkami. Pěstování ze semen je poměrně obtížné a zdlouhavé.

Zálivka a hnojení

Během kvetení jakubskou lilii vydatně zaléváme. Jakmile se začnou tvořit listy, pravidelně přihnojujeme až do konce léta. Při dodržení základních zásad pěstování bychom neměli mít se škůdci ani chorobami problémy.

Jakubská lilie

Jakubská lilie

 


 






  • Hvězdník není amarylis V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník. Jak vypadá pravá amarilis Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Konvalinky ohlašují příchod jara Rozkvetlé konvalinky můžeme vidět v lese, na zahradě nebo také na balkoně. Pokud kvetou, znamená to, že je zima nenávratně pryč. Kde pěstovat konvalinky V zahradě se konvalinky obvykle vysazují na mírně zastíněné místo kryté korunami stromů. Může se jim však dařit i na slunném stanovišti – potřebují ale kvalitní půdu bohatou..
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..