10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny



Pěstování zeleniny může být naplňujícím a odměňujícím zážitkem, ale zároveň vyžaduje pozornost a správné postupy. I zkušenější zahradníci se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit výnos a zdraví rostlin. Následující článek přináší seznam 10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny a jak se jim vyhnout.

Chyby při pěstování zeleniny

  1. Nesprávný výběr místa – umístění zeleniny na nesprávném místě bez dostatečného slunečního světla může vést k nedostatečnému růstu a nízké úrodě. Vyberte místo s minimálně 6-8 hodinami denního slunečního záření. Zohledněte potřeby jednotlivých druhů zeleniny.
  2. Příliš hustá výsadba – sázení rostlin příliš těsně u sebe může vést k soutěži o živiny, vodu a světlo, což snižuje výnos. Dodržujte doporučenou vzdálenost mezi rostlinami dle druhu zeleniny. Vhodná vzdálenost zajistí optimální růst.
  3. Nesprávné pH půdy – nedostatečná kontrola pH půdy může ovlivnit dostupnost živin pro rostliny. Testujte pH půdy pravidelně a upravte ho podle potřeb konkrétních plodin. Mnoho zelenin preferuje neutrální pH kolem 6-7.
  4. Nedostatečná zálivka nebo přílišná zálivka – nedostatečná zálivka může způsobit vadnutí rostlin, zatímco nadměrná zálivka může vést k hnilobě kořenů. Udržujte konzistentní vlhkost půdy. Zalévejte pravidelně, ale nepříliš často. Kontrolujte vlhkost půdy prstem.
  5. Nedostatečné hnojení nebo přebytečné hnojení – nedostatečné hnojení znamená, že rostliny nemají dostatek živin. Přebytečné hnojení může vést k přehnojení a popálení rostlin. Používejte kvalitní hnojiva pro zeleninu. Sledujte pokyny na obalu a hnojte pravidelně, ale v rozumném množství.
  6. Nepřiměřená péče o škůdce a choroby – nezpozorování škůdců nebo nesprávná reakce na škůdce a choroby může způsobit značné poškození plodin. Pravidelně kontrolujte rostliny na škůdce a choroby. Používejte preventivní metody, jako jsou ochranné prostředky a ekologické postřiky.
  7. Nesprávný čas výsevu nebo výsadby – nesprávný čas výsevu nebo výsadby může vést k neoptimálnímu růstu a nižší úrodě. Sledujte kalendář pěstování pro vaši oblast a nadmořskou výšku, stejně tak vhodné druhy zeleniny. Dodržujte doporučené termíny pro výsev a výsadbu.
  8. Nedostatečná ochrana před počasím – nepřiměřená ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami může vést k poškození rostlin. Sledujte předpověď počasí a připravte rostliny na extrémní teploty, vítr nebo déšť. Používejte zahradnické textilie na přikrytí.
  9. Nedostatečný řez a zkracování rostlin – nedostatečný řez a zkracování rostlin může vést k malému větvení a nekvalitní úrodě. Pravidelně provádějte řez rostlin, aby se podpořil bohatší růst. Odstraňujte suché a nemocné větve.
  10. Nedostatečná pozornost k specifickým potřebám rostlin – každá zelenina má své specifické potřeby ohledně zálivky, hnojení, osvětlení a teploty. Studujte potřeby jednotlivých druhů zeleniny a přizpůsobte jim péči. Poznejte, co vaše rostliny potřebují.




  • Problémy při pěstování hrášku Hrášek je oblíbenou zeleninou v mnoha zahradách, a to díky své chuti a vysokému obsahu živin. Nicméně, jako u všech rostlin, i při pěstování hrášku mohou vzniknout různé problémy. Jaké to jsou? Nepříznivé půdní podmínky Kvalita půdy je zásadní pro úspěšný růst hrášku. Příliš těžká nebo jílovitá půda vede zadržování..
  • Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
  • Jak pěstovat česnek Česnek je oblíbená plodina, bez které se neobejde žádná kuchařka. Sázíme jej buď na jaře nebo na podzim. Pěstovat česnek dokáže i úplný začátečník. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně. Vysazování česneku Česnek se vysazuje ze stroužků buď v březnu až dubnu, nebo na podzim, kdy je stabilní teplota půdy..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..