10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny



Pěstování zeleniny může být naplňujícím a odměňujícím zážitkem, ale zároveň vyžaduje pozornost a správné postupy. I zkušenější zahradníci se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit výnos a zdraví rostlin. Následující článek přináší seznam 10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny a jak se jim vyhnout.

Chyby při pěstování zeleniny

  1. Nesprávný výběr místa – umístění zeleniny na nesprávném místě bez dostatečného slunečního světla může vést k nedostatečnému růstu a nízké úrodě. Vyberte místo s minimálně 6-8 hodinami denního slunečního záření. Zohledněte potřeby jednotlivých druhů zeleniny.
  2. Příliš hustá výsadba – sázení rostlin příliš těsně u sebe může vést k soutěži o živiny, vodu a světlo, což snižuje výnos. Dodržujte doporučenou vzdálenost mezi rostlinami dle druhu zeleniny. Vhodná vzdálenost zajistí optimální růst.
  3. Nesprávné pH půdy – nedostatečná kontrola pH půdy může ovlivnit dostupnost živin pro rostliny. Testujte pH půdy pravidelně a upravte ho podle potřeb konkrétních plodin. Mnoho zelenin preferuje neutrální pH kolem 6-7.
  4. Nedostatečná zálivka nebo přílišná zálivka – nedostatečná zálivka může způsobit vadnutí rostlin, zatímco nadměrná zálivka může vést k hnilobě kořenů. Udržujte konzistentní vlhkost půdy. Zalévejte pravidelně, ale nepříliš často. Kontrolujte vlhkost půdy prstem.
  5. Nedostatečné hnojení nebo přebytečné hnojení – nedostatečné hnojení znamená, že rostliny nemají dostatek živin. Přebytečné hnojení může vést k přehnojení a popálení rostlin. Používejte kvalitní hnojiva pro zeleninu. Sledujte pokyny na obalu a hnojte pravidelně, ale v rozumném množství.
  6. Nepřiměřená péče o škůdce a choroby – nezpozorování škůdců nebo nesprávná reakce na škůdce a choroby může způsobit značné poškození plodin. Pravidelně kontrolujte rostliny na škůdce a choroby. Používejte preventivní metody, jako jsou ochranné prostředky a ekologické postřiky.
  7. Nesprávný čas výsevu nebo výsadby – nesprávný čas výsevu nebo výsadby může vést k neoptimálnímu růstu a nižší úrodě. Sledujte kalendář pěstování pro vaši oblast a nadmořskou výšku, stejně tak vhodné druhy zeleniny. Dodržujte doporučené termíny pro výsev a výsadbu.
  8. Nedostatečná ochrana před počasím – nepřiměřená ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami může vést k poškození rostlin. Sledujte předpověď počasí a připravte rostliny na extrémní teploty, vítr nebo déšť. Používejte zahradnické textilie na přikrytí.
  9. Nedostatečný řez a zkracování rostlin – nedostatečný řez a zkracování rostlin může vést k malému větvení a nekvalitní úrodě. Pravidelně provádějte řez rostlin, aby se podpořil bohatší růst. Odstraňujte suché a nemocné větve.
  10. Nedostatečná pozornost k specifickým potřebám rostlin – každá zelenina má své specifické potřeby ohledně zálivky, hnojení, osvětlení a teploty. Studujte potřeby jednotlivých druhů zeleniny a přizpůsobte jim péči. Poznejte, co vaše rostliny potřebují.




  • Problémy při pěstování ředkviček Při pěstování ředkviček se mohou vyskytnout problémy, které komplikují jejich růst. Zde je seznam nejčastějších problémů při pěstování ředkviček a jak se s nimi vypořádat. Špatné vzcházení a pomalý růst Pokud ředkvičky nevzejdou, může to být způsobeno různými faktory, včetně hloubky zasazení semen, hustoty výsevu nebo nedostatečného světla a tepla. Při..
  • Jak umístit zeleninu ve skleníku? Nejčastěji se ve skleníku pěstuje paprika, okurky, rajčata, brzy na jaře listový salát. Bohužel každá zelenina má jiné nároky na podmínky. Např. rajčata potřebují suchý vzduch a nižší teploty, na rozdíl od paprik, které snesou vlhko a velké teplo. Z tohoto důvodu je potřeba ve skleníku pěstovat jen druhy zeleniny se..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Petrželka (Petroselinum crispum) Pěstování petrželky Petrželka se pěstuje jako dvouletka. Na záhon ji vysejeme v dubnu, nejlépe do řádků. Vždy zvolíme nové stanoviště. Tato bylinka potřebuje hodně zalévat. Sběr petrželky Sklízíme postupně lístky. Dáváme pozor na středové srdíčko rostliny, abychom jej nepoškodili. Použití v kuchyni Bez petrželky se neobejdou vývary a další polévky, bramborová a..