Proč se kroutí listy rajčat?



Kroutící se listy u rajčat mohou být známkou, že něco není v pořádku se zdravím a vývojem rostlin. Rajčata jsou oblíbenou plodinou v zahradách, a proto je důležité porozumět možným příčinám tohoto jevu a zjistit, jak jim správně předcházet nebo ho řešit.

Nedostatek vody nebo nadměrná zálivka

Nedostatek vody může způsobit, že listy rajčat začnou vadnout a kroutit se. Stejně tak může nadměrná zálivka vést k problémům s kořeny a následně i ke kroutícím se listům. Je důležité udržovat pravidelnou, ale ne příliš častou zálivku. Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a zalévejte, když je vrchní vrstva půdy mírně suchá. Dodržujte pravidla zálivky a vyhněte se přílišnému zalévání.

Nedostatek živin

Nedostatek živin, zejména dusíku, může vést k deformaci a zkroucení listů. Listy mohou získat světle zelenou barvu a rostlina může vykazovat celkově slabý růst. Hnojte rajčata kvalitním hnojivem pro zeleninu, které obsahuje vyvážené množství živin. Sledujte pokyny na obalu ohledně dávkování a četnosti hnojení.

Proč se kroutí listy rajčat?

Proč se kroutí listy rajčat?

Teplotní šok

Náhlé změny teploty, zejména pokles teploty v noci, mohou také způsobit kroucení listů rajčat. Rostlina může reagovat na teplotní stres, což se projeví na listech. Pokuste se rostliny chránit před náhlými teplotními změnami. V noci můžete pokrýt rostliny netkanou textilií.

Přítomnost škůdců nebo chorob

Některé škůdci, jako jsou mšice nebo roztoči, mohou napadnout rajčata a způsobit deformaci a kroucení listů. Také některé choroby, například virózy, mohou mít tento efekt. Pravidelně kontrolujte rostliny na přítomnost škůdců a chorob. Pokud narazíte na problémy, zvolte vhodné metody ochrany, jako jsou biologické přípravky nebo postřiky.

Genetické faktory

U některých odrůd rajčat může být zkroucení listů genetickým rysem. V takovém případě může být obtížné tento problém vyřešit. Pokud je to způsobeno genetikou, je nejlepším zvolit jinou odrůdu rajčat.





  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Třásněnky na okrasných rostlinách Třásněnka mečíková Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy. Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků,..
  • Škůdci okrasných rostlin – 2 Ploštice (Heteroptera) Listy a vrcholky výhonů jsou znetvořené sáním ploštic, které bývají dlouhé asi 5 až 10 cm. Mají šedou, hnědou, zelenou barvu, někdy jsou i vícebarevné. Ploštice silně škodí především v horkých, suchých letních měsících. Preventivně proto zakročte včas proti plevelům. Ploštice ničíme chemickým postřikem v časných ranních hodinách, protože tehdy..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..