Jezírka v zahradě



K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky.

V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko. Beton se již téměř nepoužívá, bývá nahrazen plastovými nádržemi nebo fóliemi.

Sklolaminátové nádrže bývají kvalitní, ale malé. Mívají malou hloubku a tak nejsou vhodné pro ryby v zimě. Také zde můžeme vysadit jen menší množství rostlin.

Nejvhodnější je jezírko vyložené fólií. Stačí vyhloubit jámu potřebného rozměru a tu vyložit fólií. Kupujeme co nejkvalitnější fólii a dodržujeme pracovní postup.

Zakalená voda a zastínění jezírka

Při zakládání jezírka myslíme na to, že rostliny potřebují dostatek místa, tj. nádrž musí být dost velká. Ryby zase potřebují správnou hloubku. Platí jednoduché pravidlo, že voda, rostliny a zemina musejí být v rovnováze, jinak se ve vodě budou množit řasy a voda bude trvale zakalená. K zakalení vody přispívají rozkládající se organické látky. Proto odstraňujeme spadané listí, které mění barvu vody a podporuje růst řas. Vodním rostlinám nedáváme rašelinu, kompost ani hnůj. Ryby nekrmíme více, než je potřeba. Vodní hladinu je nutné částečně zastínit, protože řasám se daří na slunci. Zastínění dosáhneme např. pěstováním leknínů a hlubokých pobřežních rostlin, které pokryjí svými listy hladinu alespoň z poloviny. Pro kvalitu vody jsou nezbytné také okysličující rostliny.

V nově vytvořené nádrži bude voda ze začátku kalná. Během několika týdnů se pročistí. Je nutné použít správné rostliny, v dostatečném množství.

Údržba jezírka

Údržba jezírka






  • Ořechoplodec (Caryopteris) Ořechoplodec patří k okrasným rostlinám, které rostou vzpřímeně a jsou hustě zavětvené. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm. Ořechoplodec kvete na podzim, květy mají barvu modrou až temně fialovou. Jak pěstovat ořechoplodec Ořechoplodec je vyhledávanou rostlinou pro svoje pozdní kvetení. Můžeme jej umístit i do zadních partií skalky. Vyhovují mu..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Kana – exotická květina Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté. Jak pěstovat kanu? Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..