Kněžice zeleninová – škůdce našich zahradCo je kněžice zeleninová?

Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny.

Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání s naší domácí kněžicí trávozelenou.

Kněžice zeleninová

Kněžice zeleninová

Jak škodí kněžice zeleninová

Přezimující jedinci začínají na jaře sát na rostlinách. Do spodních částí listů kladou vajíčka, ze kterých se po 14 dnech líhnou nymfy. Kněžice zeleninová způsobuje škody na mnoha druzích pěstovaných plodin. Jedná se o polní a ovocné plodiny, zeleninové druhy a okrasné dřeviny. Sáním způsobují deformace listů a plodů a následnou nekrózu.

Ochranou před těmito škůdci je včasné rozpoznání napadení a následné použití lepových desek.


  • Roztočník jahodníkový – škůdce jahod Jak poznat škůdce na jahodách? Na jahodníku může za sucha napáchat obrovské škody roztočník jahodníkový. Poznáme jej podle toho, že se mladé listy jahodníku nevyvíjejí správně a jsou znetvořené. Tento škůdce má bělavé zbarvení a je tak nepatrný, že ho pouhým okem nespatříte. Úspěšně se dá proti němu bojovat pouze..
  • Co je hniloba báze? Hniloba báze je choroba rostlin. Příznakem je černání a zahnívání spodku stonku. U pelargonií se tomuto jevu říká červená noha, u zvonků srdéčková hniloba zvonku. Projevem hniloby báze může být také ochablost měkkých listů. Příčinou této choroby je přemokření substrátu, jeho špatná propustnost nebo nedostatečné či ucpané odtokové otvory v květináči...
  • Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..