Jak chránit jabloně před škůdci



Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné.

Preventivní ochrana stromů před škůdci

Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili, zda nejsou viditelné žádné známky poškození škůdci nebo chorobami. Čím rychleji zjistíte přítomnost škůdců, tím snadněji je budete moci odstranit.

Použijte zdravou půdu. Důležitou součástí zdravého růstu rostliny je zdravá půda. Používejte organický materiál jako kompost nebo hnůj, aby se v půdě udržovala dobrá struktura a živiny.

Jak chránit jabloně před škůdci

Jak chránit jabloně před škůdci

Odstraňte poškozené části stromů. Pokud zjistíte, že některé části jabloně jsou poškozené, odstraňte je co nejdříve. Tím zabráníte šíření infekce do zdravých částí rostliny. Pravidelně prořezávejte. Pravidelné prořezávání je důležité pro udržení zdravých jabloní. Odstraňte všechny poškozené, suché nebo nemocné větve a větve rostoucí dovnitř, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a světla kolem rostlin.

Preventivně před začátkem kvetení umisťujeme na stromy lepové desky, které snižují množství polétavých škůdců, kteří by mohly napadnout květy a poškodit je. Zabráníme tak opadávání mladých plůdků.

Pokud je napadení škůdci silné a je třeba použít insekticidy, snažte se o přírodní produkty, jako jsou například olejové výtažky z rostlin. V Případě používání pesticidů se snažte vyhnout se aplikaci v období kvetení, kdy jsou rostliny nejcitlivější a mohou být poškozeny.






  • Třásněnky na okrasných rostlinách Třásněnka mečíková Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy. Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků,..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Choroby a škůdci třešní a višní Meruňky – moniliový..