Choroby vinné révy v průběhu rokuChoroby a škůdci na vinné révě

Choroby a škůdce můžeme na vinné révě pozorovat již na jaře.

Brzy po vyrašení mohou listy a letorosty napadnout roztoči a objeví se plstnatost nebo kadeřavost. Tyto choroby nezpůsobují výraznější poškození révových keřů. Napadení by muselo být extrémní, aby došlo k poškození a omezení růstu, případně omezení vývoje květenství. Jakmile začíná réva růst, většinou tomuto poškození odroste.

Vinná réva

Vinná réva

Houbové choroby vinné révy

Za příznivého počasí se mohou už před kvetením objevovat příznaky padlí révy. Houba přezimuje v zimních očkách a v případě příznivých podmínek se začne objevovat na listech ve formě šedivých skvrn.

Další houbovou chorobou je chloróza, která se začne objevovat na listech. Nastává na jaře při chladném počasí a intenzivním růstu, kdy se rostlina nestíhá zásobovat živinami. Situace se většinou sama upraví po oteplení.


  • Smutnice – zahradní škůdce Smutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima. Mušky a larvy smutnice Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální. Pro vychytání a zlikvidování smutnice..
  • Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3 Smutnice v kořenech Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu. Co dělat:..
  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..