Choroby vinné révy v průběhu roku
Choroby a škůdci na vinné révě
Choroby a škůdce můžeme na vinné révě pozorovat již na jaře.
Brzy po vyrašení mohou listy a letorosty napadnout roztoči a objeví se plstnatost nebo kadeřavost. Tyto choroby nezpůsobují výraznější poškození révových keřů. Napadení by muselo být extrémní, aby došlo k poškození a omezení růstu, případně omezení vývoje květenství. Jakmile začíná réva růst, většinou tomuto poškození odroste.

Vinná réva
Houbové choroby vinné révy
Za příznivého počasí se mohou už před kvetením objevovat příznaky padlí révy. Houba přezimuje v zimních očkách a v případě příznivých podmínek se začne objevovat na listech ve formě šedivých skvrn.
Další houbovou chorobou je chloróza, která se začne objevovat na listech. Nastává na jaře při chladném počasí a intenzivním růstu, kdy se rostlina nestíhá zásobovat živinami. Situace se většinou sama upraví po oteplení.
- Jak na moli v domácnosti Moli se v našich domovech vyskytují ve dvojí podobě. V potravinách – potravinoví moli nebo v textilu – šatní moli. Potravinoví moli Většinou se jedná o zavíječe paprikového, který se vyskytuje v pekárnách nebo mlýnicích. Napadá nejen mouku, ale také musli, čaj, čokoládu, oříšky, dekorace z přírodních materiálů, slaměné ozdoby. Samice naklade nedaleko vhodných potravin..
- Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
- Preventivní opatření před škůdci a chorobami Mnohé choroby a škůdci se množí v důsledku špatného postupu při pěstování rostlin. Dobrou prevencí před škůdci a chorobami je správné obdělávání půdy a zlepšování její úrodnosti organickými a průmyslovými hnojivy a úprava půdní reakce pravidelným vápněním. Důležité je také používat zdravé osivo a sadbu, pěstovat odrůdy odolné nebo alespoň tolerantní..
- Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..