Pilatky – nebezpečí pro růže



Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled.

Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice.

Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi?

Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem motýlů, mají 2 až 5 párů panožek s háčky. Housenice jsou larválním stadiem některých druhů blanokřídlého hmyzu, především pilatek. Mají 6 až 9 párů panožek bez háčků.

Jak poznáme pilatky na růžích?

Nejznámější pilatkou na růžích je pilatka drobná, která způsobuje stočené listy do dvou trubiček rovnoběžně s podélným žebrem a rubem listu dovnitř. V těchto rourkách žijí housenice v květnu, červnu a začátkem července. V červenci pak již dospělé housenice listy opouštějí, spouštějí se k zemi, v půdě přezimují, zjara se tam i kuklí a v květnu již vylétávají dospělci. Pilatka drobná nenapadá růže s lesklými a hladkými listy.

Pilatka na růžích

Pilatka na růžích

Doporučení pro pěstitele růží

Listy napadené pilatkou včas otrháme a zničíme. Postřik pesticidy je naprosto zbytečný: housenicím neublíží, protože jsou schované ve stočených listech.

Další druhy pilatek

Mimo nejrozšířenější pilatky drobné existují také další druhy.

Pilatka listová se vyskytuje ve formě malých slimáčků, kteří žijí na listech od června do konce léta. Skeletují listovou plochu na lícní straně tak, že spodní pokožka a silnější žilky zůstávají nepoškozené. Listy později odumírají, schnou a rostlinu hyzdí. Dospělé housenice pilatky listové jsou velké 6 až 10 mm a svým zbarvením splývají s barvou listů. Přezimují a kuklí se v půdě. Tento typ pilatek nenapadá růže s lesklými a hladkými listy.

Pilatěnka růžová je velký žrout listů. Tento škůdce vyvolává na růžích i holožír, tj. poškození rostlin v důsledku úplného ožrání listů. Housenice této pilatěnky nejdříve skeletují listy, později je sežírají od okraje a sedí na listech tak, že zadeček je svinutý dolů nebo zakřiven nahoru do písmene S. Dospělé housenice jsou dlouhé až 2 cm a kuklí se v půdě. Tento škůdce má celkem dvě generace do roka a první příznaky napadení se projevují hákovitým ohnutím výhonku následkem nakladení vajíček hluboko pod pokožku výhonu do podélné řady. Jejich napadením nejvíce trpí remontantky a šípkové růže.

Pilatka tmavokřídlá škodí obdobně jako pilatěnka růžová. Housenice jsou velmi podobné, napadené výhony se však jen mírně zakřivují, nikdy se neohýbají hákovitě.

Pilatka růžová vyžírá listy růží od okraje, popř. v nich dělá díry. Dospělé housenice jsou 10 až 15 mm dlouhé a kuklí se v seříznutých větvičkách. V jejich dřevě si vyžírají asi 20 mm dlouhou chodbičku, jejíž otvor pak před kuklením ucpou drtí. Na našem území má tato pilatka dvě generace do roka.

Chodbičky ve dřevě růží

Škodlivé pilatky nacházíme nejen na listech růží. Někdy objevíme ohýbající se výhon růže nebo usychající a hynoucí výhon, často včetně polorozvitého květu, zjistíme na něm otvůrek, kterým vypadává ven drť a trus. To je znamení, že je výhon napaden pilatkou.






  • Slimáci v zahradě a jak na ně Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a..
  • Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému? Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi..
  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..