Mšice – nezdolný zahradní škůdce



Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se.

Ochrana před mšicemi

Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou.

Při menším napadení je také možné mšicemi obalené konce rostlin odstřihnout a zlikvidovat (nejlépe spálit). Tento postup můžeme použít např. u ovocných a okrasných stromů a keřů (ibišek, zakrslé jabloně,  zimolez, růže). Někdy nám příroda vyjde vstříc a pomůže mšice zlikvidovat. Většinou při prudkých deštích nebo bouřkách s velkým přívalem vody, dojde k opláchnutí napadených rostlin a mšice na nějakou dobu zmizí.

Mšice na růži

Mšice na růži

Dobrými bojovníky proti mšicím jsou také slunéčka sedmitečná. Jak je přilákat na naši zahradu? Nejlépe je přiláká cukerný roztok nebo také vysazování slunečnic a muškátů.

Při velkém napadení je jedinou možností chemický postřik. Zde platí, že je nutné dodržet všechny pokyny, zejména lhůty pro opětovný sběr plodů z postříkaných ploch, které jsou uvedené u daného postřiku.





  • Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
  • Roztočník jahodníkový – škůdce jahod Jak poznat škůdce na jahodách? Na jahodníku může za sucha napáchat obrovské škody roztočník jahodníkový. Poznáme jej podle toho, že se mladé listy jahodníku nevyvíjejí správně a jsou znetvořené. Tento škůdce má bělavé zbarvení a je tak nepatrný, že ho pouhým okem nespatříte. Úspěšně se dá proti němu bojovat pouze..
  • Hniloba hlíz, strupovitost hlíz Hniloba hlíz Hniloba hlíz hrozí cibulím i hlízám, např. skládková hniloba u mečíků a šafránů. Tzv. suchá hniloba se projevuje černými skvrnami na hlízách, ty později splývají a pletiva zahnívají. Dalším druhem hniloby je tzv. tvrdá hniloba – hnědé skvrny na svraštělých hlízách. Strupovitost u hlíz Hlízy může postihnout i..
  • Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..