Mšice – nezdolný zahradní škůdce
Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se.
Ochrana před mšicemi
Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou.
Při menším napadení je také možné mšicemi obalené konce rostlin odstřihnout a zlikvidovat (nejlépe spálit). Tento postup můžeme použít např. u ovocných a okrasných stromů a keřů (ibišek, zakrslé jabloně, zimolez, růže). Někdy nám příroda vyjde vstříc a pomůže mšice zlikvidovat. Většinou při prudkých deštích nebo bouřkách s velkým přívalem vody, dojde k opláchnutí napadených rostlin a mšice na nějakou dobu zmizí.

Mšice na růži
Dobrými bojovníky proti mšicím jsou také slunéčka sedmitečná. Jak je přilákat na naši zahradu? Nejlépe je přiláká cukerný roztok nebo také vysazování slunečnic a muškátů.
Při velkém napadení je jedinou možností chemický postřik. Zde platí, že je nutné dodržet všechny pokyny, zejména lhůty pro opětovný sběr plodů z postříkaných ploch, které jsou uvedené u daného postřiku.
- Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
- Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
- Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..
- Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..