Mšice – nezdolný zahradní škůdceMšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se.

Ochrana před mšicemi

Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou.

Při menším napadení je také možné mšicemi obalené konce rostlin odstřihnout a zlikvidovat (nejlépe spálit). Tento postup můžeme použít např. u ovocných a okrasných stromů a keřů (ibišek, zakrslé jabloně,  zimolez, růže). Někdy nám příroda vyjde vstříc a pomůže mšice zlikvidovat. Většinou při prudkých deštích nebo bouřkách s velkým přívalem vody, dojde k opláchnutí napadených rostlin a mšice na nějakou dobu zmizí.

Mšice na růži

Mšice na růži

Dobrými bojovníky proti mšicím jsou také slunéčka sedmitečná. Jak je přilákat na naši zahradu? Nejlépe je přiláká cukerný roztok nebo také vysazování slunečnic a muškátů.

Při velkém napadení je jedinou možností chemický postřik. Zde platí, že je nutné dodržet všechny pokyny, zejména lhůty pro opětovný sběr plodů z postříkaných ploch, které jsou uvedené u daného postřiku.


  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..