Mšice – nezdolný zahradní škůdceMšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se.

Ochrana před mšicemi

Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou.

Při menším napadení je také možné mšicemi obalené konce rostlin odstřihnout a zlikvidovat (nejlépe spálit). Tento postup můžeme použít např. u ovocných a okrasných stromů a keřů (ibišek, zakrslé jabloně,  zimolez, růže). Někdy nám příroda vyjde vstříc a pomůže mšice zlikvidovat. Většinou při prudkých deštích nebo bouřkách s velkým přívalem vody, dojde k opláchnutí napadených rostlin a mšice na nějakou dobu zmizí.

Mšice na růži

Mšice na růži

Dobrými bojovníky proti mšicím jsou také slunéčka sedmitečná. Jak je přilákat na naši zahradu? Nejlépe je přiláká cukerný roztok nebo také vysazování slunečnic a muškátů.

Při velkém napadení je jedinou možností chemický postřik. Zde platí, že je nutné dodržet všechny pokyny, zejména lhůty pro opětovný sběr plodů z postříkaných ploch, které jsou uvedené u daného postřiku.


  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Květopas jabloňový – škůdce Choroby převislých pelargonií a muškátů..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...