Ochrana mladých stromkůOchrana stromků proti okusu

V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším.

Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm zapustit drátěné pozinkované pletivo nebo betonové dlaždice, jinak králíci plot podhrabou.

Ochrana kmenů stromů

V neoplocených zahradách chráníme jednotlivé kmeny mladých stromků do výše alespoň 130 cm drátěným pletivem, obaly z papíru, rákosu, dřevěných latěk, neprůhlednou plastovou fólií s otvory. Obaly ze slámy a chvojí nejsou vhodné, protože se v nich udržují škůdci.

odpuzení zvěře lze použít i různé repelentní přípravky, kterými se natírají kmeny, u nízkých odrůd i spodní větve.

Kupujeme ovocné stromky

Ochrana stromků proti okusu  • Symbol Vánoc – jmelí (Viscum) Historie jmelí Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem. Sběr jmelí Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách..
  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..