Pěstování slivoní – plody



Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve.

Plody slivoní

Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností oddělení od pecky. Pravé švestky mají plody protáhlé, k oběma koncům zúžené s pevnou odlučitelnou dužninou výborné nasládlé chuti. Plody pološvestek jsou na koncích zaoblenější a dužninu mají šťavnatější a měkčí. Mirabelky mají plody menší, sladce aromatické.

Plody slivoní obsahují hodně cukru, velké množství vitamínu a minerálních látek. Konzumace švestek se doporučuje při onemocnění ledvin a vysokém krevním tlaku. Sušené švestky jsou pak dobré při ateroskleróze.

Švestky se konzumují syrové, v kuchyni se používají do ovocných knedlíků a buchet. Zpracováváme je kompoty, marmelády, povidla nebo destiláty.

Pěstování slivoní

Pěstování slivoní







  • TOP ovoce pro pěstování za zahrádkách Při pěstování ovoce na zahradách bereme do úvahy velikost pozemku a také naše možnosti případné konzumace a zpracování. Ovoce, které vypěstujeme je potřeba většinou rychle zpracovat nebo uskladnit na později, aby naše práce měla smysl. Ovoce pro pěstování na zahrádkách Z drobného ovoce má smysl pěstovat rybíz, angrešt, maliny nebo ostružiny...
  • Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
  • Popínavý beztrnný ostružník Pěstování beztrnného ostružníku Popínavý beztrnný ostružník dává na slunném stanovišti vysoké výnosy plodů. Plody jsou velké a chutné a obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Snadno se sklízejí. V méně příznivých podmínkách vyžadují ochranu proti mrazivým větrům a zimním mrazům. Ostružiny lze zmrazovat, zpracovávat na mošty, kompoty, marmelády a víno. Podobné..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..