Jak zmladit živý plotKe zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny.

U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U rychle rostoucích druhů se zmlazení bát nemusíme. U pomaleji rostoucích dřevin může být tento zásah patrný i několik let.

Kdy zmladit živý plot?

Stálezelené rostliny zmlazujeme v době, kdy již nehrozí příchod jarních mrazíků, které by mohly poškodit právě rašící výhony. Také se vyhýbáme období s vysokými teplotami, protože řezné rány by rychle vysychaly.

Opadavé dřeviny řežeme v předjaří nebo brzy na jaře.

Svída

Svída

Které dřeviny jsou vhodné pro zmlazení?

Zmladit můžeme všechny dřeviny, které mají rychlou regenerační schopnost, tj. zejména rychle rostoucí druhy. K těm patří všechny druhy svídy, mochna křovitá nebo tavolníky japonské. Tyto rychle rostoucí dřeviny zmladíme radikálně na výšku pařezu okolo 10 cm.

Na vyšší pařez můžeme bez obav zmladit živý plot z habrů, ptačího zobu nebo dřišťálu Thunbergova.

Túje

Túje

Ze stálezelených jehličnanů si se zmlazením dobře poradí túje, které lze výrazně snížit. Výšku můžeme snížit až o polovinu, ale musíme počítat s tím, že tento zásah bude patrný dlouhou dobu, než vyrostou nové výhony. Dobře zmladit lze také cypřišovec. Řežeme jej na výšku, boční stěny bohužel není možné výrazně upravovat, protože zde nevyrostou mladé výhony.

Které dřeviny nemá smysl zmlazovat?

Živý plot by měl vždy vyhovovat po praktické i estetické stránce. U starších tújí, které jsou odspodu holé, již nemá smysl ke zmlazení přistupovat, protože již neobrostou. Proto je lépe je nahradit novými rostlinami.


  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..