Jak zmladit živý plotKe zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny.

U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U rychle rostoucích druhů se zmlazení bát nemusíme. U pomaleji rostoucích dřevin může být tento zásah patrný i několik let.

Kdy zmladit živý plot?

Stálezelené rostliny zmlazujeme v době, kdy již nehrozí příchod jarních mrazíků, které by mohly poškodit právě rašící výhony. Také se vyhýbáme období s vysokými teplotami, protože řezné rány by rychle vysychaly.

Opadavé dřeviny řežeme v předjaří nebo brzy na jaře.

Svída

Svída

Které dřeviny jsou vhodné pro zmlazení?

Zmladit můžeme všechny dřeviny, které mají rychlou regenerační schopnost, tj. zejména rychle rostoucí druhy. K těm patří všechny druhy svídy, mochna křovitá nebo tavolníky japonské. Tyto rychle rostoucí dřeviny zmladíme radikálně na výšku pařezu okolo 10 cm.

Na vyšší pařez můžeme bez obav zmladit živý plot z habrů, ptačího zobu nebo dřišťálu Thunbergova.

Túje

Túje

Ze stálezelených jehličnanů si se zmlazením dobře poradí túje, které lze výrazně snížit. Výšku můžeme snížit až o polovinu, ale musíme počítat s tím, že tento zásah bude patrný dlouhou dobu, než vyrostou nové výhony. Dobře zmladit lze také cypřišovec. Řežeme jej na výšku, boční stěny bohužel není možné výrazně upravovat, protože zde nevyrostou mladé výhony.

Které dřeviny nemá smysl zmlazovat?

Živý plot by měl vždy vyhovovat po praktické i estetické stránce. U starších tújí, které jsou odspodu holé, již nemá smysl ke zmlazení přistupovat, protože již neobrostou. Proto je lépe je nahradit novými rostlinami.


  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..