Jak zmladit živý plot
Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny.
U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U rychle rostoucích druhů se zmlazení bát nemusíme. U pomaleji rostoucích dřevin může být tento zásah patrný i několik let.
Kdy zmladit živý plot?
Stálezelené rostliny zmlazujeme v době, kdy již nehrozí příchod jarních mrazíků, které by mohly poškodit právě rašící výhony. Také se vyhýbáme období s vysokými teplotami, protože řezné rány by rychle vysychaly.
Opadavé dřeviny řežeme v předjaří nebo brzy na jaře.
Které dřeviny jsou vhodné pro zmlazení?
Zmladit můžeme všechny dřeviny, které mají rychlou regenerační schopnost, tj. zejména rychle rostoucí druhy. K těm patří všechny druhy svídy, mochna křovitá nebo tavolníky japonské. Tyto rychle rostoucí dřeviny zmladíme radikálně na výšku pařezu okolo 10 cm.
Na vyšší pařez můžeme bez obav zmladit živý plot z habrů, ptačího zobu nebo dřišťálu Thunbergova.
Ze stálezelených jehličnanů si se zmlazením dobře poradí túje, které lze výrazně snížit. Výšku můžeme snížit až o polovinu, ale musíme počítat s tím, že tento zásah bude patrný dlouhou dobu, než vyrostou nové výhony. Dobře zmladit lze také cypřišovec. Řežeme jej na výšku, boční stěny bohužel není možné výrazně upravovat, protože zde nevyrostou mladé výhony.
Které dřeviny nemá smysl zmlazovat?
Živý plot by měl vždy vyhovovat po praktické i estetické stránce. U starších tújí, které jsou odspodu holé, již nemá smysl ke zmlazení přistupovat, protože již neobrostou. Proto je lépe je nahradit novými rostlinami.
- Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
- Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
- Pěstování mandloní v našich podmínkách Kde pěstovat mandloně Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné. Pěstování mandloně z..
- Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...