Okrasné jabloně v zahraděOkrasné jabloně

Okrasné jabloně (Malus) dorůstají do výšky 8 až 10 metrů, mají rozložitý růst (šířka až 8 metrů). Můžeme je pěstovat jako okrasný strom nebo keř.

Okrasné jabloně vynikají svými květy, které mohou být v různých barvách – růžové, červené, rubínové, lila nebo černočervené. Průměr květu je od 3 do 5 cm. Jabloně kvetou od dubna do května. Plody (jablíčka) jsou ozdobné, malé velikosti. Barva je žlutá až červená.

Listy okrasných jabloní jsou u některých odrůd při rašení hnědočervené, později leskle zelené. Podzimní zbarvení je podle druhu žluté, oranžové, červené nebo hnědočervené.

Okrasná jabloň (Malus)

Okrasná jabloň (Malus)

Pěstování okrasné jabloně

Jako stanoviště je nejlepší místo v zahradě, které je v polostínu. Okrasné jabloně zaléváme pouze při déletrvajícím suchu.

Půda by měla být hluboká, humózní, neutrální až kyselá. Zároveň by neměla být příliš suchá a písčitá. Kolem stromu půdu mulčujeme. Starší stromy při přehuštění větví prořezáváme a prosvětlujeme.

Je vhodná jako solitéra do zahrady.


  • Ořechoplodec (Caryopteris) Ořechoplodec patří k okrasným rostlinám, které rostou vzpřímeně a jsou hustě zavětvené. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm. Ořechoplodec kvete na podzim, květy mají barvu modrou až temně fialovou. Jak pěstovat ořechoplodec Ořechoplodec je vyhledávanou rostlinou pro svoje pozdní kvetení. Můžeme jej umístit i do zadních partií skalky. Vyhovují mu..
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..
  • Krokus – Šafrán – Crocus Šafrán neboli krokus patří mezi oblíbené ozdoby jarních skalek. Vynikne i v záhoncích a předzahrádkách. Krokus kvete časně zjara bílými, žlutými, modrými, lila nebo fialovými květy. Květy mají nálevkovitý, trubkovitý nebo kulatý tvar. Listy krokusů jsou dlouhé, velmi úzké. Z jedné hlízy zpravidla vyrůstá 1 až 5 listů. Většina druhů krokusů je..