Okrasné jabloně v zahraděOkrasné jabloně

Okrasné jabloně (Malus) dorůstají do výšky 8 až 10 metrů, mají rozložitý růst (šířka až 8 metrů). Můžeme je pěstovat jako okrasný strom nebo keř.

Okrasné jabloně vynikají svými květy, které mohou být v různých barvách – růžové, červené, rubínové, lila nebo černočervené. Průměr květu je od 3 do 5 cm. Jabloně kvetou od dubna do května. Plody (jablíčka) jsou ozdobné, malé velikosti. Barva je žlutá až červená.

Listy okrasných jabloní jsou u některých odrůd při rašení hnědočervené, později leskle zelené. Podzimní zbarvení je podle druhu žluté, oranžové, červené nebo hnědočervené.

Okrasná jabloň (Malus)

Okrasná jabloň (Malus)

Pěstování okrasné jabloně

Jako stanoviště je nejlepší místo v zahradě, které je v polostínu. Okrasné jabloně zaléváme pouze při déletrvajícím suchu.

Půda by měla být hluboká, humózní, neutrální až kyselá. Zároveň by neměla být příliš suchá a písčitá. Kolem stromu půdu mulčujeme. Starší stromy při přehuštění větví prořezáváme a prosvětlujeme.

Je vhodná jako solitéra do zahrady.


  • Říjen v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v říjnu Říjen je nejvhodnějším měsícem pro vysazování živých plotů, které nás ochrání nejen před zvědavými pohledy, ale také zmírní případné nápory větru. Ke konci října je třeba na zimu připravit i růže. Letorosty těchto růží zkrátíme na polovinu. V druhé polovině října naposledy posekejte trávník, aby..
  • Jaké květináče použít do zahrady Máte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti. Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit. Než..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..