Brslen evropský (Euonymus europaea) do okrasné zahrady



Vhodným keřem nebo malým stromem pro okrasnou zahradu je brslen evropský, který dorůstá do výšky až 6 metrů a šířky až 4 metrů. Na podzim se vyznačuje nápadnými karmínově červenými plody, které jsou ale jedovaté!

Brslen evropský má eliptické, světle zelené listy, které se na podzim vybarvují žlutě až karmínově červeně. Květy jsou nenápadně žlutozelené, vykvétají v květnu. Z květů se vyvíjejí od srpna jedovaté, čtyřlaločné, karmínově červené plody.

Brslen evropský (Euonymus europaea)

Brslen evropský (Euonymus europaea)

Jak pěstovat brslen evropský

Tento keř (strom) vysazujeme do polostínu. Půda by měla být suchá až čerství, vápenitá, výživná. Na jaře před rašením mulčujeme kompostem, což vede k bujnému nasazení plodů. Brslen nestříháme, abychom zachovali typickou formu vzrůstu.

Brslen evropský umisťujeme jako solitéru nebo ve skupinách okrasných dřevin. Můžeme jej také vysadit jako součást živého plotu. Vhodnými sousedy jsou černý bez, láska a muchovník.






  • Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin. Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy...
  • Jak rozdělujeme růže Růže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití. Půdopokryvné růže Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad,..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Okrasný javor..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..