Brslen evropský (Euonymus europaea) do okrasné zahrady



Vhodným keřem nebo malým stromem pro okrasnou zahradu je brslen evropský, který dorůstá do výšky až 6 metrů a šířky až 4 metrů. Na podzim se vyznačuje nápadnými karmínově červenými plody, které jsou ale jedovaté!

Brslen evropský má eliptické, světle zelené listy, které se na podzim vybarvují žlutě až karmínově červeně. Květy jsou nenápadně žlutozelené, vykvétají v květnu. Z květů se vyvíjejí od srpna jedovaté, čtyřlaločné, karmínově červené plody.

Brslen evropský (Euonymus europaea)

Brslen evropský (Euonymus europaea)

Jak pěstovat brslen evropský

Tento keř (strom) vysazujeme do polostínu. Půda by měla být suchá až čerství, vápenitá, výživná. Na jaře před rašením mulčujeme kompostem, což vede k bujnému nasazení plodů. Brslen nestříháme, abychom zachovali typickou formu vzrůstu.

Brslen evropský umisťujeme jako solitéru nebo ve skupinách okrasných dřevin. Můžeme jej také vysadit jako součást živého plotu. Vhodnými sousedy jsou černý bez, láska a muchovník.






  • Stromy a keře v okrasné zahradě Jaké stromy pěstovat v okrasné zahradě? Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury. Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Okrasný javor..
  • Pěstování mandloní v našich podmínkách Kde pěstovat mandloně Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné. Pěstování mandloně z..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..