Podzim na zahradě – listopad
V listopadu uklízíme zahradu před zimou.
Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru.
Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme je chvojím.
Okrasné keře obryjeme a upravíme, důkladně zalejeme. Dostatek vody je důležitý zejména u stále zelených a jehličnatých rostlin.
Záhony zbavíme po sklizni všech zbytků rostlin, důkladně je prohnojíme hnojem nebo kompostem, můžeme přidat vápno a nahrubo zryjeme. Vyprázdníme všechny venkovní truhlíky a květináče. Schováme je buď pod střechu, nebo je alespoň obrátíme dnem vzhůru, aby se v zimě nepoškodily.
Trávník v listopadu pečlivě vyhrabáváme, aby v něm nezůstalo spadané listí. Shrabané listí kompostujeme, přitom je prokládáme vrstvami rozleželého kompostu a zeminy.
Vypustíme vodu z nádrží. Lekníny vyjmeme a přeneseme na zimu do sklepa. Ponechat je můžeme v nádržích hlubších jak 1 metr.
- Druhy trávníků Okrasné trávníky Okrasné trávníky plní jedinou funkci – estetickou. Setkáváme se s nimi na menších plochách, v okolí budov a ve spojení s květinovými výsadbami. Jsou založeny na nízkých druzích travin a vyžadují všestrannou a celoroční péči. Krátký vzrůst se udržuje častým sekáním, většinou je nutná i pravidelná zálivka, přihnojování a čištění od..
- Jezírka v zahradě K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky. V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko...
- Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..
- Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Brambořík – Cyclamen Tygřice –..