Okrasné trvalky mochničkyMochničky jsou okrasné trvalky, které kvetou v dubnu. Jedná se o dlouhověké květiny, které dobře poslouží k pokrytí půdy.

K nejznámějším mochničkám patří mochnička kuklíkovitá a mochnička trojčetná. Oba dva druhy vytvářejí souvislé plochy tvořené zelenými listy, které zůstávají zelené i během zimy. V dubnu kvetou jasně žlutými, drobnými kvítky.

Okrasné trvalky mochničky

Okrasné trvalky mochničky

Jak pěstovat mochničku

Pěstování je velmi snadné, protože mochnička je zcela nenáročná trvalka, která se navíc dobře přizpůsobuje prostředí. Nejvíce jí vyhovuje stanoviště s rozptýleným světlem, dobře snáší i celodenní zastínění. Můžeme ji tedy bez obav vysazovat jako podrost pod stromy a keře.

Půda pro mochničku by měla být nevysychavá. Starší, již zakořeněné rostliny snesou i kratší období sucha.

Mochničky můžeme v zahradě dobře kombinovat s další půdopokryvnou trvalkou pomněnkovcem velkolistým.


  • Šanta – trvalka pro zahradu Šanty tvoří asi 250 druhů, z nichž nejznámější je šanta kočičí. Název není náhoda, protože se skutečně jedná o trvalku, která obsahuje velké množství aromatických látek a kočky jsou k rostlině velmi silně lákány. Kočky se v trsech šanty často válejí. Tento druh se jako zahradní trvalka pěstuje spíš výjimečně, protože rostlina není..
  • Pupkovec jarní (Omphalodes verna) Pěstování pupkovce jarního Pupkovec jarní je nenáročná plazivá trvalka, tvořící asi 10 až 15 cm vysoké polštáře olistěných lodyh. Modré květy zdobí rostliny v dubnu a počátkem května. Pupkovec jarní má rád humózní půdu a teplejší světlé až polostinné stanoviště. Postupně se rozrůstá do šířky, takže časem zabere dost velké místo...
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..
  • Kakost sivý Kakost sivý je trvalka vysoká cca 10 až 15 cm. Pochází horských oblastí středozemí. Kakost kvete od května do srpna. Vysazujeme jej do skalek mezi štěrbiny kamenů. Kakost vyžaduje slunné a teplé stanoviště s písčitou, méně úrodnou půdou. Nevadí mu sušší prostředí. Podobné články: Kandík trvalka ozdobná květem i listem Hvězdnice..