Pěstujeme rajčata
Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky.
Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50 x 50 cm. Sazenice rajčat se vysazují do jámy cca 25 až 30 cm široké i hluboké. Můžeme přidat zapařenou trávu a trochu cereritu, který přihrneme 5 cm hlíny. Do jámy přidáme opěrné kolíky. Sazenice rajčat sázíme zešikma, aby spodní část stonku byla co nejvíce v zemi a vytvořily se tak další kořeny. Tím se zvýší čerpání vody a živin z půdy. K sazenicím přihrneme zbývající půdu a kolem rostliny vytvoříme misku pro zadržování zálivkové vody.
Aby se kolem sazenice nevytvářel půdní škraloup, přikryjeme toto místo asi 5 cm vysokou vrstvou posečené trávy. Rajčata pravidelně zaléváme, přihnojujeme a vylamujeme zálistky.
- Harmonie květin a zeleniny v zahradě Kombinování květin a zeleniny v zahradě přináší nejen krásu, ale také funkčnost a užitek. Tato synergická kombinace umožňuje vytvořit poutavý krajinný design, který spojuje estetiku s praktičností. Jak můžete integrovat květiny a zeleninu do vaší zahrady? Obohacení zahrady pomocí květin Květiny přinášejí do zahrady živé barvy, vůně a textury. Kombinování..
- Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
- Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..
- Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..