Léto na zahradě – červen
Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky.
Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře.
Růže a trvalky v červnu
U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina se tak oslabuje. Z odstřižených výhonů si můžeme růže množit řízkováním. Řízky namočíme v růstovém stimulátoru a zasadíme na přistíněné místo. Přikryjeme větší skleněnou sklenicí (např. od kompotu). Balkonové květiny v truhlících potřebují pravidelnou péči. Zaštipujeme je, aby rozkošatěly. V zahradě vysazujeme poslední cibule mečíků pro pozdní kvetení. V červnu vyséváme hrachory a dvouletky – macešky, zimní fialy, sedmikrásky, pomněnky. Do podzimu z nich vyrostou silné sazenice.
Rajčata a jahody v červnu
Rajčata vyvazujeme buď k oporám, nebo vtáčíme do spirálových podpěr. Pěstujeme je na jeden, nejvýše dva stonky. Ostatní výhony tzv. zálistky co nejdříve vyštipujeme, aby se rostlina nevysilovala. Rajčata zaléváme zásadně spodem, ne přes listy.
Postupně dozrávají jahody. Dbáme na to, aby plody neplesnivěly a nehnily na zemi. Podkládáme je např. dřevitou vatou, límcem z papírového kartonu nebo polystyrenem.
Nejvíce práce na zahradě je s trávníkem. Pravidelně jej sekáme, přihnojujeme, vytrháváme vytrvalé plevele. Občas trávník provzdušníme prohrabáním.
- Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..
- Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..
- Jak pěstovat letničky Pěstujeme letničky Pokud jsme letničky zasadili do truhlíků, musíme je pravidelně zalévat. Zvláště v malých truhlících je zálivka nutností, protože zde květiny často trpí suchem. Květiny vysazené v samozavlažovacích truhlících mají dostatečný přísun vláhy. Péče o letničky Pravidelně hnojíme buď kapalnými hnojivy, které přidáme do zálivky nebo snadno rozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé..
- Mnohokvět – Kniphofia Pěstování mnohokvětu Mnohokvět je trvalka, která má přízemní růžici tuhých stálezelených listů. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, na dlouhých stoncích je husté hroznovité květenství. Květenství je zespodu žluté, směrem nahoru se mění na oranžově-červenou barvu. Vysazování mnohokvětu Mnohokvět se vysazuje jako solitéra, případně do menších skupin spolu s jukou..