Léto na zahradě – červen



Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky.

Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře.

Růže a trvalky v červnu

U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina se tak oslabuje. Z odstřižených výhonů si můžeme růže množit řízkováním. Řízky namočíme v růstovém stimulátoru a zasadíme na přistíněné místo. Přikryjeme větší skleněnou sklenicí (např. od kompotu). Balkonové květiny v truhlících potřebují pravidelnou péči. Zaštipujeme je, aby rozkošatěly. V zahradě vysazujeme poslední cibule mečíků pro pozdní kvetení. V červnu vyséváme hrachory a dvouletky – macešky, zimní fialy, sedmikrásky, pomněnky. Do podzimu z nich vyrostou silné sazenice.

Rajčata a jahody v červnu

Rajčata vyvazujeme buď k oporám, nebo vtáčíme do spirálových podpěr. Pěstujeme je na jeden, nejvýše dva stonky. Ostatní výhony tzv. zálistky co nejdříve vyštipujeme, aby se rostlina nevysilovala. Rajčata zaléváme zásadně spodem, ne přes listy.

Postupně dozrávají jahody. Dbáme na to, aby plody neplesnivěly a nehnily na zemi. Podkládáme je např. dřevitou vatou, límcem z papírového kartonu nebo polystyrenem.

Nejvíce práce na zahradě je s trávníkem. Pravidelně jej sekáme, přihnojujeme, vytrháváme vytrvalé plevele. Občas trávník provzdušníme prohrabáním.

Plamének

Plamének







  • Letní a podzimní květiny do stínu Dymnivka neúnavně kvete od června do podzimu jasně žlutými květy. Je zcela nenáročná a velmi snadno se rozmnožuje ze semen. Čechravy jsou krásnými rostlinami do polostínu. Na 0,5 až 1 metr vysokých stoncích mají v červenci bohaté laty drobných bílých, růžových, červených nebo fialových kvítků. Udatna má podobný charakter květenství jako..
  • Pěstování bílých kopretin Bílým kopretinám se v zahraničí říká margaretky. Tato květina má bílé okvětní lístky a žlutý střed, existuje  více druhů. Kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum) má zubaté listy a bílé květy. V zahradách se pěstují druhy vysoké od 40 do 90 cm. Kopretinu vysazujeme na záhony s úrodnou hlinitou půdou zásobenou vápníkem. Vyniknou ve skupinách..
  • Krásenka zpeřená – Cosmos bipinnatus Krásenka zpeřená je letnička pocházející z Mexika. Vytváří 80 až 120 cm vysoké rozvětvené stonky, na jejichž koncích rozkvétají od července do podzimních mrazů bílé, růžové nebo červené květy, které mají až 10 cm v průměru. Listy má krásenka nitkovitě rozeklané. Jak pěstovat krásenku zpeřenou Sazenice krásenky předpěstováváme ve studeném pařeništi z výsevu..
  • Mák východní Pěstování trvalky máku východního Trvalka mák východní je v zahradě výraznou barevnou dominantou. Má velké krvavě červené květy s černou skvrnou uprostřed. Jsou vyšlechtěny i kultivary s jednoduchými květy, růžové, lososové nebo oranžové barvy, případně i s plnými květy. Po odkvětu máku východního nadzemní část odumírá a proti ji nad zemí odstřihneme. Na začátku..