Předzahrádka u domu



Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích.

Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu. V klidných ulicích jsou vhodnější nízké ploty s průhledy.

Druhy plotů v městské zástavbě:

  • Nízká zděná zídka ze stejného kamene jako je podezdívka domu, doplněná dřevěným nízkým plůtkem nebo tepaným kovovým plotem, případně pletivem.
  • Plot z keramických plotovek
  • Stříhaný živý plot vysoký cca 1 až 1,5 metru z jehličnanů nebo listnatých keřů, kombinovaný s drátěným plotem.

Druhy plotů na venkově:

  • Tyčkový nebo laťkový plot, případně drátěný.
  • Nízká suchá zídka vyplněná skalničkami.

Květiny a rostliny na předzahrádky

Předzahrádka u domu má především působit pěkně esteticky. Rostliny mají tvarem a barevností zvýrazňovat průčelí domu. U úzké předzahrádky zvolíme plošné osázení nízkými plazivými rostlinami, skalničkami a cibulovinami. Doplnit je můžeme středně vysokými trvalkami, travinami a zakrslými dřevinami. U širší předzahrádky zvolíme do středu trávník a po krajích okrasné rostliny. Uplatníme zde i vysoké trvalky, keře a středně vysoké stromy.

Do malých i velkých předzahrádek se hodí popínavé dřeviny jako plaménky, vistárie, pnoucí růže, břečťan, přísavník, atd. Můžeme je vést i po fasádě domu.

V předzahrádce můžeme umístit také květináče s květinami.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky






  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Treláže a jejich využití Treláže jsou jednoduché mříže, většinou dřevěné, které slouží k popínání rostlin v zahradě, na dvoře nebo terase. Dokáží zpestřit vzhled domu a zahrady. Treláže jsou velmi populární ve Francii. Tyto podpůrné konstrukce můžou být umístěny i u zdí domů nebo jako optické zvýšení kamenné zídky tak, aby bránily pohledům zvenčí. Dřevěné treláže..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..