Předzahrádka u domuPředzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích.

Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu. V klidných ulicích jsou vhodnější nízké ploty s průhledy.

Druhy plotů v městské zástavbě:

  • Nízká zděná zídka ze stejného kamene jako je podezdívka domu, doplněná dřevěným nízkým plůtkem nebo tepaným kovovým plotem, případně pletivem.
  • Plot z keramických plotovek
  • Stříhaný živý plot vysoký cca 1 až 1,5 metru z jehličnanů nebo listnatých keřů, kombinovaný s drátěným plotem.

Druhy plotů na venkově:

  • Tyčkový nebo laťkový plot, případně drátěný.
  • Nízká suchá zídka vyplněná skalničkami.

Květiny a rostliny na předzahrádky

Předzahrádka u domu má především působit pěkně esteticky. Rostliny mají tvarem a barevností zvýrazňovat průčelí domu. U úzké předzahrádky zvolíme plošné osázení nízkými plazivými rostlinami, skalničkami a cibulovinami. Doplnit je můžeme středně vysokými trvalkami, travinami a zakrslými dřevinami. U širší předzahrádky zvolíme do středu trávník a po krajích okrasné rostliny. Uplatníme zde i vysoké trvalky, keře a středně vysoké stromy.

Do malých i velkých předzahrádek se hodí popínavé dřeviny jako plaménky, vistárie, pnoucí růže, břečťan, přísavník, atd. Můžeme je vést i po fasádě domu.

V předzahrádce můžeme umístit také květináče s květinami.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky  • Minimalistický design zahrady pro moderní domy Minimalistický design zahrady se stává stále populárnějším trendem v moderní architektuře. Zahrady s minimalistickým designem zdůrazňují jednoduchost a minimalismus, což se perfektně hodí ke střídmému a modernímu vzhledu domu. Jak vypadá minimalistická zahrada V minimalistické zahradě se často používají geometrické tvary, hladké plochy a jednoduché linie. Rostliny jsou často skromné..
  • Září v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v září Během září pokračujeme ve vysazování cibulnatých a hlíznatých květin. V září dělíme a sázíme všechny druhy trvalek, s výjimkou těch, které právě kvetou. Při dělení odřízneme všechny nadzemní části těsně nad zemí a kořeny zkrátíme o polovinu. Koncem září odstraníme ze záhonů všechny jednoleté květiny. Většinou..
  • Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
  • Jaké schody do zahrady? Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou. Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků. Jak..