Předzahrádka u domu



Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích.

Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu. V klidných ulicích jsou vhodnější nízké ploty s průhledy.

Druhy plotů v městské zástavbě:

  • Nízká zděná zídka ze stejného kamene jako je podezdívka domu, doplněná dřevěným nízkým plůtkem nebo tepaným kovovým plotem, případně pletivem.
  • Plot z keramických plotovek
  • Stříhaný živý plot vysoký cca 1 až 1,5 metru z jehličnanů nebo listnatých keřů, kombinovaný s drátěným plotem.

Druhy plotů na venkově:

  • Tyčkový nebo laťkový plot, případně drátěný.
  • Nízká suchá zídka vyplněná skalničkami.

Květiny a rostliny na předzahrádky

Předzahrádka u domu má především působit pěkně esteticky. Rostliny mají tvarem a barevností zvýrazňovat průčelí domu. U úzké předzahrádky zvolíme plošné osázení nízkými plazivými rostlinami, skalničkami a cibulovinami. Doplnit je můžeme středně vysokými trvalkami, travinami a zakrslými dřevinami. U širší předzahrádky zvolíme do středu trávník a po krajích okrasné rostliny. Uplatníme zde i vysoké trvalky, keře a středně vysoké stromy.

Do malých i velkých předzahrádek se hodí popínavé dřeviny jako plaménky, vistárie, pnoucí růže, břečťan, přísavník, atd. Můžeme je vést i po fasádě domu.

V předzahrádce můžeme umístit také květináče s květinami.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky







  • Nové trendy v dekoracích na zahradě Nové trendy v dekoraci zahrad zahrnují také použití recyklovaných materiálů a ekologicky šetrných prvků. Lidé se stále více zaměřují na udržitelnost a snahu minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Využívají se například staré palety na výrobu zahradního nábytku nebo recyklované sklo na vytvoření dekorativních prvků. Tímto způsobem lze vytvořit unikátní..
  • Červen v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v červnu U stromkových růží průběžně kontrolujeme, jestli jsou dostatečně zajištěny proti zlomení větrem. Hlízy mečíků můžeme sázet ještě v prvních červnových dnech. Vykvetou v září. K trvalkám s vysokým stonkem dáváme preventivě kůly odpovídající výšky, aby ve větru nedošlo k jejich vyvrácení. Trvalky, které tvoří polštáře, většinou v červnu přestávají kvést...
  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...
  • Ostálka – Zinnia Ostálka neboli Cínie je vděčnou letničkou, která zdobí záhony na zahradách. Její pestrobarevné květy mají spoustu tvarů – přes minikvěty až po obří koule. Pěstování ostálky Ostálka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou různobarevné – bílé, oranžové, žluté, červené, růžové nebo fialové. Květy jsou jednoduché nebo plné...