Předzahrádka u domuPředzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích.

Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu. V klidných ulicích jsou vhodnější nízké ploty s průhledy.

Druhy plotů v městské zástavbě:

  • Nízká zděná zídka ze stejného kamene jako je podezdívka domu, doplněná dřevěným nízkým plůtkem nebo tepaným kovovým plotem, případně pletivem.
  • Plot z keramických plotovek
  • Stříhaný živý plot vysoký cca 1 až 1,5 metru z jehličnanů nebo listnatých keřů, kombinovaný s drátěným plotem.

Druhy plotů na venkově:

  • Tyčkový nebo laťkový plot, případně drátěný.
  • Nízká suchá zídka vyplněná skalničkami.

Květiny a rostliny na předzahrádky

Předzahrádka u domu má především působit pěkně esteticky. Rostliny mají tvarem a barevností zvýrazňovat průčelí domu. U úzké předzahrádky zvolíme plošné osázení nízkými plazivými rostlinami, skalničkami a cibulovinami. Doplnit je můžeme středně vysokými trvalkami, travinami a zakrslými dřevinami. U širší předzahrádky zvolíme do středu trávník a po krajích okrasné rostliny. Uplatníme zde i vysoké trvalky, keře a středně vysoké stromy.

Do malých i velkých předzahrádek se hodí popínavé dřeviny jako plaménky, vistárie, pnoucí růže, břečťan, přísavník, atd. Můžeme je vést i po fasádě domu.

V předzahrádce můžeme umístit také květináče s květinami.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Množení jiřinek Jiřinky nebo-li jiřiny jsou květinami pozdního léta. Hlízy vysazujeme na slunná, teplá a chráněná místa na začátku května. Rostliny vypěstované z řízků sázíme až koncem května. Hlízy vyndáme ze sklepa asi 14 dní před plánovaným sázením, očistíme je a můžeme namočit na ¼ hodiny do růžového roztoku hypermanganu. Pokud jsou hlízy..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..