Treláže a jejich využití



Treláže jsou jednoduché mříže, většinou dřevěné, které slouží k popínání rostlin v zahradě, na dvoře nebo terase. Dokáží zpestřit vzhled domu a zahrady. Treláže jsou velmi populární ve Francii. Tyto podpůrné konstrukce můžou být umístěny i u zdí domů nebo jako optické zvýšení kamenné zídky tak, aby bránily pohledům zvenčí.

Dřevěné treláže bývají čtvercového nebo kosočtverečného vzoru. Jsou vyráběny z tvrzeného, naimpregnovaného dřeva. Bývá k zakoupení ve specializovaných prodejnách. Treláže musí být zasazeny do pevného rámu, aby měly dostatečnou stabilitu.

Jaké rostliny jsou vhodné pro treláže?

Nejdříve je nutné stanovit podmínky, kde bude treláž umístěna. Podle toho vybíráme vhodné rostliny.

  • Klimatické podmínky – na kterou světovou stranu je treláž umístěna, tj. sever, jih, východ, západ. Polostín, stín, chráněné území nebo návětrná strana.
  • Kvalita půdy – zda se jedná o půdu kyselou nebo zásaditou.
  • Budeme chtít rostlinu stálezelenou nebo opadavou – u opadavých popínavek je potřeba počítat s tím, že přes zimu bude na zdi pouze holá konstrukce s propletenými větvičkami.

Dřevěná treláž

Dřevěná treláž






  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Velkokvětý plamének – Clematis Astra..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..