Proč zelené papriky nezčervenají



Zelené papriky jsou oblíbenou zeleninou v mnoha kulinářských pokrmech a receptech. Jejich svěží chuť a křupavost je charakterizuje.

Nicméně může vás napadnout otázka, proč některé papriky na rostlinách nikdy nezčervenají, ačkoli zralé papriky jistě vidíte na regálech ve svém místním supermarketu. Tento jev má vědecké vysvětlení a souvisí s několika faktory, které ovlivňují dozrávání zelených paprik.

Chlorofyl a barvivo

Zelené papriky zůstávají zelené kvůli obsahu chlorofylu, zeleného barviva, které se nachází v rostlinách a zajišťuje fotosyntézu. Kromě chlorofylu obsahují zelené papriky také jiná barviva, jako jsou karotenoidy, které jsou zodpovědné za oranžovou a červenou barvu. V zralých paprikách se postupem času zvyšuje obsah karotenoidů na úkor chlorofylu, což vede k přechodu zelené barvy na červenou.

Proč zelené papriky nezčervenají

Proč zelené papriky nezčervenají

Genetika a odrůdy

Genetika hraje klíčovou roli v dozrávání paprik. Existují různé odrůdy paprik s různými genetickými predispozicemi pro dozrávání. Některé odrůdy jsou vyšlechtěny tak, aby byly zelené i v zralém stavu, zatímco jiné mají tendenci zčervenat. Zelená barva je často určena tím, že papriky mají přítomnost chlorofylu, který maskuje ostatní barviva.

Faktory ovlivňující dozrávání

Sluneční záření je klíčovým faktorem, který ovlivňuje dozrávání paprik. Papriky vystavené intenzivnímu slunečnímu záření mají větší šanci zčervenat, protože slunce podporuje rozklad chlorofylu a zvyšuje obsah karotenoidů.

Teplota má vliv na rychlost dozrávání. V teplejších klimatických podmínkách mohou papriky rychleji dozrát a zčervenat.

Správná péče o rostliny, jako je dostatek vody, živin a podpůrné struktury (případně podvazování těžkých plodů), může ovlivnit rychlost dozrávání paprik.






  • Problémy při pěstování salátu v zahradě nebo v pařeništi Salát je oblíbenou plodinou pro pěstování v zahradách i pařeništích. Je oblíbený pro svoji svěží chuť a bohatou výživou. Nicméně, jako u každé plodiny, mohou se i při pěstování salátu vyskytnout určité výzvy a problémy. Problémy s půdou Kvalita půdy hraje klíčovou roli při pěstování salátu. Příliš těžká nebo jílovitá..
  • Červená řepa Červená řepa (Beta vulgaris rubra) patří mezi léčivé rostliny. Pochází ze Středomoří a byla oblíbená již ve staré Řecku a Římě. Léčebné účinky má čerstvá šťáv z bulvy, celá bulva, ale také se používá nať jako zelenina, listy můžeme přidávat do salátů. Co obsahuje červená řepa Jsou to zejména vitamíny skupiny..
  • Pěstování bulvového celeru Bulvový celer Bulvový celer dává přednost vlhkým, humózním půdám. Velmi dobře reaguje na čerstvé organické hnojení, proto by měl být zařazován pouze do 1. tratě. Celer neklade žádné zvláštní požadavky na předplodinu, přesto se vyvarujte toho, že byste ho zařadili po kořenové zelenině. Při hnojení anorganickými hnojivy je třeba si..
  • Rajčata nesnášejí déšť Kde pěstovat rajčata Ideální místo pro pěstování rajčat je tam, kde neprší, protože hniloba napadá především listy, které bývají často vlhké. Proto se vyplatí vysadit rajčata do velkých nádob a postavit je pod přístřešek nebo přesah střechy. Na zahradě si můžeme vytvořit takový přístřešek např. z plastové fólie. Vyštipování rajčat..