Alternativní způsoby pěstování zeleninyMimo nejmodernějších způsobů pěstování zeleniny pomocí IoT a hydroponie, existují i další alternativní způsoby. Například akvaponie, vertikální zahradničení, a nebo aeroponie.

Všechny tyto alternativní způsoby pěstování zeleniny jsou velmi účinné a mohou být použity v různých situacích, např. pokud máte omezený prostor nebo se snažíte minimalizovat svou spotřebu vody.

Co je akvaponie

Akvaponie je symbiotický systém, který kombinuje pěstování rostlin s chovem ryb. V tomto systému jsou ryby chovány v nádrži, kde vytvářejí odpadní látky, které jsou následně použity jako živiny pro rostliny. Rostliny jsou pěstovány v hydroponickém systému, který se nachází nad nádrží s rybami. Tento systém je velmi účinný, protože ryby a rostliny se navzájem podporují.

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení je způsob pěstování rostlin na vertikálních plochách, jako jsou stěny, ploty nebo dokonce strop. Rostliny jsou pěstovány v nádobách umístěných na vertikálních konstrukcích, které jsou napojeny na zavlažovací systém. Tento způsob pěstování je velmi výhodný pro ty, kteří mají omezený prostor, ale chtějí pěstovat svou vlastní zeleninu.

Pěstování rostlin pomocí aeroponie

Aeroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy nebo substrátu. Rostliny jsou zavěšeny v uzavřeném prostoru, kde jsou kořeny postřikovány roztokem živin a vody. Tento způsob pěstování je velmi účinný a spotřebuje méně vody než jiné způsoby pěstování. Navíc rostliny rostou rychleji a jsou méně náchylné k chorobám, protože kořeny nejsou vystaveny půdě.


  • Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
  • Jak na pěstování mrkve Mrkev je oblíbenou zeleninou, která obsahuje mnoho prospěšných látek pro lidské zdraví. Pěstování mrkve není nijak složité, ale je třeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud je dodržíte, můžete mít krásné a chutné mrkve. Příprava půdy pro mrkev Mrkev vyžaduje půdu, která je propustná a dobře zásobená živinami. Půdu je třeba..
  • Pěstování batátů Batáty jsou původem z tropického a subtropického podnebí, ale může dobře růst i v našich klimatických podmínkách – stejně jako brambory. Povijnice batátová byla do Evropy dovezena po objevení Ameriky. Pro jejich chuť byly označeny jako sladké brambory. Batáty obsahují hodně vlákniny a přírodních cukrů. Navíc mají vysoký podíl antioxidantů, vitamínů a..
  • Proč je paprika zeleninová pálivá Jak odstranit pálivost u paprik Jestliže máme pálivé plody paprik i přesto, že jsme zvolili odrůdu nepálivou, je to důsledek pravděpodobného nežádoucího sprášení osiva. Mírnou pálivost plodů snížíme odstraněním semen a vnitřní dužiny. Jestliže se na špičkách plodů paprik objeví hnědé skvrny a špičky zasychají, jde o tzv. špičkovou hnilobu..