Alternativní způsoby pěstování zeleninyMimo nejmodernějších způsobů pěstování zeleniny pomocí IoT a hydroponie, existují i další alternativní způsoby. Například akvaponie, vertikální zahradničení, a nebo aeroponie.

Všechny tyto alternativní způsoby pěstování zeleniny jsou velmi účinné a mohou být použity v různých situacích, např. pokud máte omezený prostor nebo se snažíte minimalizovat svou spotřebu vody.

Co je akvaponie

Akvaponie je symbiotický systém, který kombinuje pěstování rostlin s chovem ryb. V tomto systému jsou ryby chovány v nádrži, kde vytvářejí odpadní látky, které jsou následně použity jako živiny pro rostliny. Rostliny jsou pěstovány v hydroponickém systému, který se nachází nad nádrží s rybami. Tento systém je velmi účinný, protože ryby a rostliny se navzájem podporují.

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení je způsob pěstování rostlin na vertikálních plochách, jako jsou stěny, ploty nebo dokonce strop. Rostliny jsou pěstovány v nádobách umístěných na vertikálních konstrukcích, které jsou napojeny na zavlažovací systém. Tento způsob pěstování je velmi výhodný pro ty, kteří mají omezený prostor, ale chtějí pěstovat svou vlastní zeleninu.

Pěstování rostlin pomocí aeroponie

Aeroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy nebo substrátu. Rostliny jsou zavěšeny v uzavřeném prostoru, kde jsou kořeny postřikovány roztokem živin a vody. Tento způsob pěstování je velmi účinný a spotřebuje méně vody než jiné způsoby pěstování. Navíc rostliny rostou rychleji a jsou méně náchylné k chorobám, protože kořeny nejsou vystaveny půdě.


  • Které druhy zeleniny je možné pěstovat ve stínu Když si představíte tradiční zahradu, většinou se vám vybaví místo s množstvím slunce a dostatkem světla, které umožňuje růst zeleniny a rostlin. Nicméně, není každá zahrada taková a některé oblasti mohou být stinné kvůli umístění domu nebo stromů. Naštěstí existují druhy zeleniny, které lze pěstovat i ve stínu. Zelenina a..
  • Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
  • Pěstování kukuřice cukrové Kukuřice cukrové (Zea mays var. Saccharata) se daří pouze na výsluní a v živinami bohatých středních půdách. Studené, mokré půdy jsou pro kukuřici cukrovou naprosto nevhodné. Můžete ji pěstovat v 1. i 2. trati, protože snáší i čerstvý hnůj, zarytý na podzim. Pěstujete-li kukuřici cukrovou na záhonech, musí být řádky 60 cm..
  • Jak sázet rajčata Vysévání semínek rajčat Rajčata pro venkovní pěstování vyséváme od března až do začátku dubna do truhlíků ve světlé a teplé místnosti nebo do misek, umístěných v teplém pařeništi. Vlhkost udržujeme zakrytím truhlíku skleněnou deskou nebo můžeme pravidelně rosit postřikovačem. Přibližně za deset dnů rajčatová semínka vyklíčí. Přepichování sazenic rajčat Po vzejití..