Alternativní způsoby pěstování zeleniny



Mimo nejmodernějších způsobů pěstování zeleniny pomocí IoT a hydroponie, existují i další alternativní způsoby. Například akvaponie, vertikální zahradničení, a nebo aeroponie.

Všechny tyto alternativní způsoby pěstování zeleniny jsou velmi účinné a mohou být použity v různých situacích, např. pokud máte omezený prostor nebo se snažíte minimalizovat svou spotřebu vody.

Co je akvaponie

Akvaponie je symbiotický systém, který kombinuje pěstování rostlin s chovem ryb. V tomto systému jsou ryby chovány v nádrži, kde vytvářejí odpadní látky, které jsou následně použity jako živiny pro rostliny. Rostliny jsou pěstovány v hydroponickém systému, který se nachází nad nádrží s rybami. Tento systém je velmi účinný, protože ryby a rostliny se navzájem podporují.

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení je způsob pěstování rostlin na vertikálních plochách, jako jsou stěny, ploty nebo dokonce strop. Rostliny jsou pěstovány v nádobách umístěných na vertikálních konstrukcích, které jsou napojeny na zavlažovací systém. Tento způsob pěstování je velmi výhodný pro ty, kteří mají omezený prostor, ale chtějí pěstovat svou vlastní zeleninu.

Pěstování rostlin pomocí aeroponie

Aeroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy nebo substrátu. Rostliny jsou zavěšeny v uzavřeném prostoru, kde jsou kořeny postřikovány roztokem živin a vody. Tento způsob pěstování je velmi účinný a spotřebuje méně vody než jiné způsoby pěstování. Navíc rostliny rostou rychleji a jsou méně náchylné k chorobám, protože kořeny nejsou vystaveny půdě.





  • Pěstování batátů Batáty jsou původem z tropického a subtropického podnebí, ale může dobře růst i v našich klimatických podmínkách – stejně jako brambory. Povijnice batátová byla do Evropy dovezena po objevení Ameriky. Pro jejich chuť byly označeny jako sladké brambory. Batáty obsahují hodně vlákniny a přírodních cukrů. Navíc mají vysoký podíl antioxidantů, vitamínů a..
  • Koření v kuchyni – petržel Známe dva druhy petržele – s hladkými a kadeřavými listy. Petržel s kadeřavými listy je dekorativní, proto ho používáme zejména ke zdobení jídel. Petržel s hladkými listy je zase aromatičtější. Kromě čerstvé nati používáme rovněž kořen petržele. V zelené části je velké množství vitamínů, proto ji dáváme všude, kde se hodí. Petržel obsahuje především..
  • Jak podpořit vyšší sklizeň okurek Zalévání okurek Od počátku sklizně vyžadují okurky hodně vláhy, a to jak k dalšímu růstu lodyh, tak k postupnému nasazování květů a plodů. Za sucha je zavlažujeme, raději méně často, ale vydatně, ke kořenům konví bez růžice. Nejvhodnější je dešťová voda oteplená v nádrži. Postřik chladnou vodovodní vodou na list, ať již konví..
  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..