Využití malé zahradní plochy pro pěstování
Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější.
Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky.
Přiklad pro využití záhonu
Koncem března zasejeme raný salát nebo ředkvičky jako předplodinu, v polovině května následují rajčata nebo okurky jako hlavní plodina a v září vysejeme jako následnou plodinu špenát nebo polníček. V klimaticky méně příznivých oblastech bývá často možné pěstovat po sobě jen dvě plodiny.
Za meziplodinu se označuje „méně významná“ plodina mezi dvěma hlavními plodinami, např. po květáku jakožto hlavní plodině následuje špenát (přes zimu) a po něm zase jako hlavní plodina okurky nebo patisony.
Pěstování smíšených kultur
Dalším způsobem intenzivního využívání půdy je pěstování smíšených kultur. Směs má proti monokultuře tu výhodu, že jednotlivé druhy jsou méně napadány škůdci. Známým příkladem je smíšená výsadba cibule a mrkve. K dalším možnostem patří kedluben s hlávkovým salátem, okurky s celerem, mrkev s ředkví či ředkvičkami, keříčkové fazole s okurkami a další.
Jinou možností využití záhonů je u zeleniny s velkou roztečí řádků dočasně na volných plochách řádků pěstovat druhy zeleniny, které dosáhnou rychle sklizňovou zralost – např. ředkvička nebo hlávkový salát mezi tyčkovými rajčaty.
U smíšených kultur je třeba dávat pozor především na charakter růstu jednotlivých odrůd, aby jedna plodina neutlačovala druhou.
- Systémy zavlažování a úspora vody v zahradách Voda je vzácný přírodní zdroj, a proto je důležité ji šetřit a efektivně používat, zejména v zahradách. Kromě úspory vody mohou efektivní systémy zavlažování také snížit náklady na údržbu zahrady a zlepšit zdraví rostlin. Zahradní postřikovače kapénkové zavlažování Jedním z nejčastějších systémů zavlažování v zahradách jsou tradiční postřikovače. Ty však..
- Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou Jak pečovat o oseté záhony Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem. Značkovací rostliny Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než..
- Třešně v zahradě Třešně mají lahodnou chuť a jsou jedním z prvních plodů léta. Jsou velmi oblíbené zejména mezi dětmi pro svoji sladkou chuť. Třešně zrají podle odrůdy od konce května do cca poloviny července. Kam zasadit strom třešně Třešně mají rády stanoviště s teplou propustnou půdou s dostatkem vápníku. Nejvhodnější jsou mírné jižní svahy polohy,..
- Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám. V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např...