Využití malé zahradní plochy pro pěstování
Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější.
Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky.
Přiklad pro využití záhonu
Koncem března zasejeme raný salát nebo ředkvičky jako předplodinu, v polovině května následují rajčata nebo okurky jako hlavní plodina a v září vysejeme jako následnou plodinu špenát nebo polníček. V klimaticky méně příznivých oblastech bývá často možné pěstovat po sobě jen dvě plodiny.
Za meziplodinu se označuje „méně významná“ plodina mezi dvěma hlavními plodinami, např. po květáku jakožto hlavní plodině následuje špenát (přes zimu) a po něm zase jako hlavní plodina okurky nebo patisony.

Využití malé zahradní plochy pro pěstování
Pěstování smíšených kultur
Dalším způsobem intenzivního využívání půdy je pěstování smíšených kultur. Směs má proti monokultuře tu výhodu, že jednotlivé druhy jsou méně napadány škůdci. Známým příkladem je smíšená výsadba cibule a mrkve. K dalším možnostem patří kedluben s hlávkovým salátem, okurky s celerem, mrkev s ředkví či ředkvičkami, keříčkové fazole s okurkami a další.
Jinou možností využití záhonů je u zeleniny s velkou roztečí řádků dočasně na volných plochách řádků pěstovat druhy zeleniny, které dosáhnou rychle sklizňovou zralost – např. ředkvička nebo hlávkový salát mezi tyčkovými rajčaty.
U smíšených kultur je třeba dávat pozor především na charakter růstu jednotlivých odrůd, aby jedna plodina neutlačovala druhou.
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden Co dělat na zahradě v lednu Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara. Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi. Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník). Zimní..
- Vybíráme rýč a vidle Při pořizování nového rýče a vidlí je třeba klást největší důraz na účelnost. Zahradnické náčiní musí být uzpůsobeno tak, aby bylo možné pracovat bez velkého vynaložení síly. Také je nutné dávat pozor na to, aby se jednalo o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhou dobu. Dáváme tedy přednost spíše dražšímu a..
- Promyšlené proměny na zahradě Než se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska: Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti. Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na..
- Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..