Pěstování bulvového celeruBulvový celer

Bulvový celer dává přednost vlhkým, humózním půdám. Velmi dobře reaguje na čerstvé organické hnojení, proto by měl být zařazován pouze do 1. tratě.

Celer neklade žádné zvláštní požadavky na předplodinu, přesto se vyvarujte toho, že byste ho zařadili po kořenové zelenině. Při hnojení anorganickými hnojivy je třeba si uvědomit, že bulvový celer dává přednost hnojivům působícím fyziologicky kysele a že u něj nastává při nedostatku boru ve zvýšené míře srdéčková hniloba a suchá hniloba.

Pěstování bulvového celeru

Pěstování bulvového celeru

Velké a hladké bulvy celeru se nám urodí pouze v případě, že ho zasadíme co nejmělčeji. Nechcete-li, aby celer vybíhal do květu, vysaďte ho teprve po polovině května. Bezvadné bulvy se mohou vyvinout pouze v případě, kdy je spodní konec řapíků po vysazení ještě vidět nad povrchem země. V tomto případě rostou bulvy z poloviny nad zemí. Kořeny se pak tvoří jen na nejspodnějším konci bulvy a horní polovina zůstane hladká.

Bulvový celer, který je dobře zásobený živinami, vytváří velké množství listů, což je třeba vzít při výsadbě v úvahu. Vysazujeme jej do sponu 40 x 40 cm.


  • Rané výsevy zeleniny Vysévání kořenové zeleniny Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim. Vysévání cibule Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..
  • Jarní košťálová zelenina Z jarních košťálovin se v zahradách tradičně pěstují kedlubny, zelí, kapusta, brokolice a květák. Nároky na půdu Košťálová zelenina má na kvalitu půdy značné nároky. Nejlépe se jí daří na středně těžké, propustné, humusem a živinami bohaté půdě. Nejvyšší požadavky na živiny má květák, nejméně náročná je kapusta. Vysazování košťálové zeleniny K výsadbě..
  • Salát – listová zelenina Salát je oblíbená listová zelenina. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek. Jedná se o jednoletou rostlinu. Pro pěstování salátu jsou nejlepší teploty kolem 20 °C, při větším teple rostliny rychle vybíhají do květu. Druhy salátů Hlávkový salát máslový – listy jsou hladké s výrazným středním žebrem. Barva listů je zelená,..