Fenykl (Foeniculum vulgare)Pěstování fenyklu

Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat.

Sběr fenyklu

Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy.

Použití v kuchyni

Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná chutí anýz. Přidává se do sladkého pečiva, omáček, salátů, rybích polévek apod. Dodává chuť zavařené červené řepě.

Fenykl (Foeniculum vulgare)

Fenykl (Foeniculum vulgare)

Léčivé účinky fenyklu

Čaj či odvar z fenyklu uvolňuje křeče a zmírňuje nadýmání.


  • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) Kontryhel obecný je spíše známý pod lidovým názvem „rosička“ Dalším druhem je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Bylinka kontryhel Kontryhel má v přírodě více variant a kříženců, které se těžko rozeznávají. Na některých lokalitách mizí, ale dá se i dobře pěstovat. Sbírá se celá rostlina, tj. listy i květy. Rostlina je mírně..
  • Koření v kuchyni – vanilka Vanilka pochází z Mexika, pěstuje se ve velkém v tropických zemích. Patří mezi tropické orchideje a je popínavou rostlinou. Použití vanilky Vanilková tyčinka je vlastně plodem této rostliny. Když plody dozrávají, podobají se zelené fazoli, červenozelené a nemají žádnou vůni. Lusky se sklízejí těsně před dozráním. Pak se fermentují při vhodné teplotě,..
  • Pěstování máty peprné Máta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché. Kde pěstovat mátu peprnou Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných..
  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..