Problémy při pěstování kopru
Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08
Přemnožení kopru
Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně odstraňovat nežádoucí rostliny a průběžně kontrolovat, kde se nové semenáče objevují.
Škůdci a choroby
Kopr může být náchylný k některým škůdcům, jako jsou zejména mšice, svilušky nebo kupříkladu slimáci, kteří mohou způsobit poškození listů a snížit výnos. Mšice mladé rostliny doslova vysají. Kopr rovněž může trpět některými chorobami, jako je plíseň, houbové infekce nebo bakteriální onemocnění. Rostliny kopru preventivně kontrolujeme, protrháváme a odstraňujeme postižené rostliny – to pomůže minimalizovat škody. V případě velkého postižené je možné použít organické pesticidy nebo fungicidy.
Nedostatek nebo přebytek vody
Kopr preferuje dobře odvodněnou půdu, a proto může trpět při nadměrném zalévání nebo velkém mokru. Při pěstování v pařeništi může být riziko přebytečné vlhkosti ještě větší. Naopak, nedostatek vody může vést k vadnutí rostliny a snížení kvality a výnosu.
- Řebříček obecný (Achillea millefolium) Řebříček je vytrvalá bylina vysoká až 60 cm. Květy jsou v úborech bílé až narůžovělé. Koření mělce. Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo jen květ. Silněji působí příbuzný řebříček bertrám, který se od řebříčku obecného liší mohutnějšími květy a nedělenými listy. Po třezalce patří řebříček nejvíce používaným léčivým drogám. Použití řebříčku..
- Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování třezalky Tuto léčivku běžně rostoucí v naší přírodě najdeme na chudých lučních půdách a mezích. Odtud si ji můžeme snadno přesadit do zahrádky. Na pěstování je třezalka zcela nenáročná. Sběr třezalky V době kvetení třezalky, sbíráme listy a vrcholy s květy na sušení, nejlépe hned po ránu. Léčivé účinky třezalky Třezalkový čaj..
- Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
- Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Choroby a škůdci česneku..