Problémy při pěstování kopru
Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08
Přemnožení kopru
Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně odstraňovat nežádoucí rostliny a průběžně kontrolovat, kde se nové semenáče objevují.
Škůdci a choroby
Kopr může být náchylný k některým škůdcům, jako jsou zejména mšice, svilušky nebo kupříkladu slimáci, kteří mohou způsobit poškození listů a snížit výnos. Mšice mladé rostliny doslova vysají. Kopr rovněž může trpět některými chorobami, jako je plíseň, houbové infekce nebo bakteriální onemocnění. Rostliny kopru preventivně kontrolujeme, protrháváme a odstraňujeme postižené rostliny – to pomůže minimalizovat škody. V případě velkého postižené je možné použít organické pesticidy nebo fungicidy.
Nedostatek nebo přebytek vody
Kopr preferuje dobře odvodněnou půdu, a proto může trpět při nadměrném zalévání nebo velkém mokru. Při pěstování v pařeništi může být riziko přebytečné vlhkosti ještě větší. Naopak, nedostatek vody může vést k vadnutí rostliny a snížení kvality a výnosu.
- Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..
- Pěstování bylinek v samozavlažovacím truhlíku Při pěstování středomořských a dalších suchomilných bylinek se vyhněte samozavlažovacím nádobám a truhlíkům. V těch se naopak bude líbit mátě, bazalce a dalším žíznivým druhům. Nezapomeňte na dostatečnou drenážní vrstvu ze štěrku či drobných kamínků, zabráníte tak uhnívání kořenů. Tipy pro pěstování bylinek na balkoně Bylinkám vyhovuje, když rostou ve skupinách,..
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
- Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..