Problémy při pěstování kopruKopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08

Přemnožení kopru

Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně odstraňovat nežádoucí rostliny a průběžně kontrolovat, kde se nové semenáče objevují.

Problémy při pěstování kopru

Problémy při pěstování kopru

Škůdci a choroby

Kopr může být náchylný k některým škůdcům, jako jsou zejména mšice, svilušky nebo kupříkladu slimáci, kteří mohou způsobit poškození listů a snížit výnos. Mšice mladé rostliny doslova vysají. Kopr rovněž může trpět některými chorobami, jako je plíseň, houbové infekce nebo bakteriální onemocnění. Rostliny kopru preventivně kontrolujeme, protrháváme a odstraňujeme postižené rostliny – to pomůže minimalizovat škody. V případě velkého postižené je možné použít organické pesticidy nebo fungicidy.

Nedostatek nebo přebytek vody

Kopr preferuje dobře odvodněnou půdu, a proto může trpět při nadměrném zalévání nebo velkém mokru. Při pěstování v pařeništi může být riziko přebytečné vlhkosti ještě větší. Naopak, nedostatek vody může vést k vadnutí rostliny a snížení kvality a výnosu.


  • Heřmánek římský (Chamaemelum nobile) Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován. Pěstování heřmánku římského Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují..
  • Libeček lékařský (Levisticum officinale) Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“. Použití libečku lékařského Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny..
  • Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..