Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)



Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka.

Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie.

Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí i nekvalitní půda. Dokáže růst i na velmi malém kousku půdy nebo písku, dobře se uchytí i na exponovaných místech. Snadno se množí.

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská

Léčivá rostlina

Je to všestranně využitelná léčivá a také medonosná rostlina. Účinnými látkami jsou především hořčiny a třísloviny. Obsahuje také širokou škálu vitamínů a minerálních látek. Působí příznivě na choroby žlučníku a jater, netoxikuje organismus, pomáhá při jarní únavě a poruchách metabolismu, kožních problémech nebo při cukrovce. Využitelná je celá rostlina – z kořenů a listů se připravuje léčivý čaj, listy se přidávají do jarních salátů, z květenství lze připravit med nebo víno. Z pampelišek se také vyrábí přírodní kosmetika, která je velmi šetrná a nezpůsobuje žádné alergie. Lihový výtažek z pampelišky má protizánětlivé účinky. Pozor! – květy, listy a kořeny sbíráme pouze v ekologicky čistém prostředí.

Pampeliškový med

Na pampeliškový med budeme potřebovat 220 květů pampelišek, 1 citron, 1 kg cukru a ¼ lžičky kyseliny citronové. Květy propláchneme ve studené vodě, přidáme plátky citronu a kyselinu citronovou, zalijeme 1 litrem vody a vaříme 15 minut. Necháme vyluhovat do druhého dne. Pak přecedíme přes plátýnko a smícháme s cukrem. Vaříme 60 až 90 minut do zahoustnutí.

Horký med přelijeme do vyvařených sklenic a po uzavření otočíme dnem vzhůru.






  • Vavřín (Laurus nobilis) Pěstování vavřínu Tento teplomilný keř musíme v našich klimatických podmínkách pěstovat jako kbelíkovou rostlinu, protože by zimu nepřežil. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Sběr vavřínu Listy vavřínu můžeme sbírat po celý rok, používají se čerstvé nebo usušené. Použití v kuchyni Tzv. bobkový list je vynikající přísadou do polévek, omáček, dodá chuti..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Levandule na zahradě Máta peprná v bylinkové zahrádce Šalvěj lékařská Pěstování..
  • Levandule na zahradě Pěstování levandule Levandule k nám přišla ze Středomoří a dá se s úspěchem pěstovat na našich zahradách. Chce slunné, chráněné místo. Množíme ji výsevem semen. Použití levandule Levandulová silice je tradiční součástí parfémů, mýdel a dalších kosmetických prostředků. Sušené květy levandule zašité do ozdobných polštářků provoní prádlo a odpuzují moly. Odvar z nati..
  • Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..