Slunečnice – letnička pro každou zahradu
Slunečnici zná snad každý – její velké žluté květy se rády otáčejí za sluncem. Ohromují nás svojí elegancí a důstojností. Při dozrávání semen květy těžknou a klaní se k zemi.
Žluté květy již nejsou výsadou všech slunečnic, můžeme se setkat i s barvou červenou, oranžovou nebo přechody od žluté – oranžové až po tmavě hnědou. Výška slunečnic je od 70 cm až po dva metry. Některé odrůdy jsou vhodné k řezu a můžeme je tedy umisťovat ve vázách do interiérů.
Slunečnice vykvétají od července do srpna. Květ největších slunečnic může dosahovat průměru až 30 cm. Tyto velké slunečnice se uplatňují v zahradách jako solitérní rostliny. Menší odrůdy můžeme vysazovat do trvalkových záhonů mezi ostatní květiny nebo do nádob na terasy a balkóny.

Slunečnice
Původ slunečnic
Slunečnice se do Evropy rozšířily z Ameriky, kdy je v 16. století přivezli Španělé, jako okrasnou rostlinu. Ze Španělska se slunečnice rozšířila po celé Evropě jako oblíbená okrasná květina.
- Slunečnice roční (Helianthus annuus) Slunečnice roční je jednoletá rostlina, kterou na jaře vyséváme přímo na záhony, nejlépe k plotům, zdím nebo např. hromadám hlíny. Tato letnička vyžaduje slunečné stanoviště, které není stíněno. Pěstování slunečnice roční Podle odrůdy slunečnice dosahuje výšky 1 až 2 metry, přičemž výška je také ovlivněna kvalitou půdy. Od poloviny dubna vyséváme..
- Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu. Pěstování měsíčku lékařského Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků...
- Len velkokvětý (Linum grandiflorum) Len velkokvětý (Linum grandiflorum) patří mezi zahradnicky nejvýznamnější druhy lnu. Je to jednoletá rostlina, která vytváří široce rozvětvené, asi 60 cm vysoké trsy, které jsou od července do září ozdobeny množstvím asi 2 cm velkých červených květů. Lnu velkokvětému se nejlépe daří na slunném stanovišti, na půdu není náročný. Pěstuje..
- Nevadlec – pěstování na zahradě Nevadlec – Celosia Nevadlec patří k laskavcovitým rostlinám. Existují v mnoha barvách a velikostech – od 20 do 80 cm. Pěstujeme je jak na záhonech, tak v truhlících a květináčích. Nevadlec je vhodný do suchých květinových vazeb. Nevadlec klasnatý – Celosia spicata Nevadlec klasnatý dorůstá do výšky až 1 metr. Klasnaté květenství je..