Slunečnice – letnička pro každou zahraduSlunečnici zná snad každý – její velké žluté květy se rády otáčejí za sluncem. Ohromují nás svojí elegancí a důstojností. Při dozrávání semen květy těžknou a klaní se k zemi.

Žluté květy již nejsou výsadou všech slunečnic, můžeme se setkat i s barvou červenou, oranžovou nebo přechody od žluté – oranžové až po tmavě hnědou. Výška slunečnic je od 70 cm až po dva metry. Některé odrůdy jsou vhodné k řezu a můžeme je tedy umisťovat ve vázách do interiérů.

Slunečnice vykvétají od července do srpna. Květ největších slunečnic může dosahovat průměru až 30 cm. Tyto velké slunečnice se uplatňují v zahradách jako solitérní rostliny. Menší odrůdy můžeme vysazovat do trvalkových záhonů mezi ostatní květiny nebo do nádob na terasy a balkóny.

Slunečnice

Slunečnice

Původ slunečnic

Slunečnice se do Evropy rozšířily z Ameriky, kdy je v 16. století přivezli Španělé, jako okrasnou rostlinu. Ze Španělska se slunečnice rozšířila po celé Evropě jako oblíbená okrasná květina.

 


  • Nestařec (Ageratum houstonianum) Nestařec (Ageratum houstonianum) je letnička pocházející se Střední a jižních oblastí Severní Ameriky. Tvoří husté bohatě větvené kompaktní trsy. Nestařec kvete od června do září, většinou světle nebo tmavě modrofialovými květy. Nízké druhy jsou vysoké asi 20 cm a používají se hlavně na obruby záhonů, případně i do skalek. Vysoké..
  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Jak pěstovat letničky Pěstujeme letničky Pokud jsme letničky zasadili do truhlíků, musíme je pravidelně zalévat. Zvláště v malých truhlících je zálivka nutností, protože zde květiny často trpí suchem. Květiny vysazené v samozavlažovacích truhlících mají dostatečný přísun vláhy. Péče o letničky Pravidelně hnojíme buď kapalnými hnojivy, které přidáme do zálivky nebo snadno rozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé..
  • Světlice barvířská – Saflor Pěstování světlice barvířské Světlice barvířská je známá jako letnička se žlutooranžovými květy, která se často používá do sušených kytic. Světlici vyséváme přímo na záhon na začátku května. Má ráda teplé a sušší stanoviště s dobrou zásobou živin. Použití světlice Světlice se již od pradávna používala k barvení látek na červeno a žluto...