Slunečnice – letnička pro každou zahradu



Slunečnici zná snad každý – její velké žluté květy se rády otáčejí za sluncem. Ohromují nás svojí elegancí a důstojností. Při dozrávání semen květy těžknou a klaní se k zemi.

Žluté květy již nejsou výsadou všech slunečnic, můžeme se setkat i s barvou červenou, oranžovou nebo přechody od žluté – oranžové až po tmavě hnědou. Výška slunečnic je od 70 cm až po dva metry. Některé odrůdy jsou vhodné k řezu a můžeme je tedy umisťovat ve vázách do interiérů.

Slunečnice vykvétají od července do srpna. Květ největších slunečnic může dosahovat průměru až 30 cm. Tyto velké slunečnice se uplatňují v zahradách jako solitérní rostliny. Menší odrůdy můžeme vysazovat do trvalkových záhonů mezi ostatní květiny nebo do nádob na terasy a balkóny.

Slunečnice

Slunečnice

Původ slunečnic

Slunečnice se do Evropy rozšířily z Ameriky, kdy je v 16. století přivezli Španělé, jako okrasnou rostlinu. Ze Španělska se slunečnice rozšířila po celé Evropě jako oblíbená okrasná květina.

 






  • Pěstování dvoutvárky ze semínek Dvoutvárka (Dimorphotheca) je jedna z nejhezčích letniček, která dosahuje podle druhu výšky 30 až 35 cm. Je to velmi půvabná květina, která pro zdárný růst potřebuje slunce a teplo. Květy mají oranžovou barvu. Pěstování dvoutvárky Pěstujeme ji na záhřevných, písčitých půdách s malou příměsí jílu a na slunné poloze. Mokré půdy..
  • Letnička povíjník trojbarevný (Pharbitis tricolor) Povíjník trojbarevný je letnička, která dorůstá do průměrné výška kolem 30 cm. Patří k nejkrásnějším květinám úzkých záhonků. Kvete blankytně modrými květy, které mají tvar trychtýřku. Květy vydrží pouze jeden den, ale rychle rozkvétají další. Kde a jak pěstovat povíjník Nejvhodnější pro povíjník je písčitohlinitá půda- Nevyhovuje mu však ani příliš..
  • Gazánie Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky. Pěstování gazánií Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti..
  • Jak pěstovat letničky Pěstujeme letničky Pokud jsme letničky zasadili do truhlíků, musíme je pravidelně zalévat. Zvláště v malých truhlících je zálivka nutností, protože zde květiny často trpí suchem. Květiny vysazené v samozavlažovacích truhlících mají dostatečný přísun vláhy. Péče o letničky Pravidelně hnojíme buď kapalnými hnojivy, které přidáme do zálivky nebo snadno rozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé..