Slunečnice – letnička pro každou zahradu



Slunečnici zná snad každý – její velké žluté květy se rády otáčejí za sluncem. Ohromují nás svojí elegancí a důstojností. Při dozrávání semen květy těžknou a klaní se k zemi.

Žluté květy již nejsou výsadou všech slunečnic, můžeme se setkat i s barvou červenou, oranžovou nebo přechody od žluté – oranžové až po tmavě hnědou. Výška slunečnic je od 70 cm až po dva metry. Některé odrůdy jsou vhodné k řezu a můžeme je tedy umisťovat ve vázách do interiérů.

Slunečnice vykvétají od července do srpna. Květ největších slunečnic může dosahovat průměru až 30 cm. Tyto velké slunečnice se uplatňují v zahradách jako solitérní rostliny. Menší odrůdy můžeme vysazovat do trvalkových záhonů mezi ostatní květiny nebo do nádob na terasy a balkóny.

Slunečnice

Slunečnice

Původ slunečnic

Slunečnice se do Evropy rozšířily z Ameriky, kdy je v 16. století přivezli Španělé, jako okrasnou rostlinu. Ze Španělska se slunečnice rozšířila po celé Evropě jako oblíbená okrasná květina.

 





  • Titónie okrouhlolistá (Tithonia rotundifolia) Pěstování titónie okrouhlolisté Titónie okrouhlolistá je letnička pocházející ze Středozemní Ameriky. Dorůstá do výšky 1,5 metru i více a kvete od července do pozdního podzimu asi 5 cm velkými oranžově červenými květem se žlutým středem. Sazenice titónie předpěstované z výsevu semen koncem března do poloteplého pařeniště se vysazují pro citlivost k pozdním..
  • Třapatky neboli rudbekie Třapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin. Druhy třapatek Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2..
  • Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..
  • Druhy aksamitníků Existují tři základní druhy aksamitníku. Aksamitník jemnolistý – Tagetes tenuifolia – je nejméně pěstovaný. Má drobné jednoduché úbory a jemné olistění. Květů je velké množství. Používá se nejčastěji v kombinaci s jinými letničkami na květinových záhonech nebo jako obruby záhonů, případně do skalek. Aksamitník rozkladitý – Tagetes patula – nejčastěji pěstovaný aksamitník...