Medonosné rostliny



Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady.

K medonosným rostlinám patří:

Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na slunná, suchá místa, především do skalek.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) patří ke známým medonosným rostlinám. Jedná se o trvalku, které stonky dřevnatí. Květy jsou modrofialové, trubkovitého tvaru. Šalvěj vysazujeme na slunná suchá místa nebo také do nádob.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa) je nízká trvalka s přízemními listy. Kvete žlutými květy, které jsou umístěny na vzpřímeném stonku. Má ráda polostinná stanoviště a propustnou půdu.

Javor mléč (Acer platanoides) je naším nejrozšířenějším javorem. Jeho květy jsou zelenožluté, kvete ještě před olistěním. Pokud roste v kyselé půdě, lépe se na podzim vybarvuje.

Tařička (Aubrieta) je medonosná rostlina půdopokryvná. Kvete fialovými kvítky. Patří mezi polštářovité, stálezelené trvalky. Má ráda sušší stanoviště s propustnou půdou. Můžeme ji vysadit do skalek nebo suchých zídek, případně koryt.

Tařička, skalnička

Tařička, skalnička

Zákula japonská (Kerria japonica) je keř rozložitého tvaru s výrazně zelenými výhony. Kvete jasně žlutými květy, které jsou velmi lákavé pro včely.

Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je neopadavá dřevina. Květy jsou uspořádány do hroznů, mají žlutou barvu. Mahonii vysazujeme na vlhká místa do polostínu.

Další medonosné rostliny:

Barvínek menší (Vinca minor)

Brslen evropský (Euonymus europea)

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Huseník (Arabis caucasica)

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Meruzalka krvavá (Ribes sanquinea)

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Sakura (Prunus serrulata)

Skalník rozprostřený (Cotoneaster horizontalis)





  • Co kočky nenávidí a jak je udržet daleko od záhonů Kočky jsou krásnými a přátelskými společníky, ale když se pustí do prozkoumávání vaší zahrady, mohou způsobit drobné problémy. Existuje však několik věcí, které kočky obvykle nemají rády, a které mohou pomoci vytvořit přírodní bariéru, která udrží tyto chlupaté přátele dále od záhonů. Citrusové vůně a aromatické byliny Kočky nemají rády..
  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinka Citronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie. Pěstování citronové trávy Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..