Medonosné rostlinyMedonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady.

K medonosným rostlinám patří:

Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na slunná, suchá místa, především do skalek.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) patří ke známým medonosným rostlinám. Jedná se o trvalku, které stonky dřevnatí. Květy jsou modrofialové, trubkovitého tvaru. Šalvěj vysazujeme na slunná suchá místa nebo také do nádob.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa) je nízká trvalka s přízemními listy. Kvete žlutými květy, které jsou umístěny na vzpřímeném stonku. Má ráda polostinná stanoviště a propustnou půdu.

Javor mléč (Acer platanoides) je naším nejrozšířenějším javorem. Jeho květy jsou zelenožluté, kvete ještě před olistěním. Pokud roste v kyselé půdě, lépe se na podzim vybarvuje.

Tařička (Aubrieta) je medonosná rostlina půdopokryvná. Kvete fialovými kvítky. Patří mezi polštářovité, stálezelené trvalky. Má ráda sušší stanoviště s propustnou půdou. Můžeme ji vysadit do skalek nebo suchých zídek, případně koryt.

Tařička, skalnička

Tařička, skalnička

Zákula japonská (Kerria japonica) je keř rozložitého tvaru s výrazně zelenými výhony. Kvete jasně žlutými květy, které jsou velmi lákavé pro včely.

Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je neopadavá dřevina. Květy jsou uspořádány do hroznů, mají žlutou barvu. Mahonii vysazujeme na vlhká místa do polostínu.

Další medonosné rostliny:

Barvínek menší (Vinca minor)

Brslen evropský (Euonymus europea)

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Huseník (Arabis caucasica)

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Meruzalka krvavá (Ribes sanquinea)

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Sakura (Prunus serrulata)

Skalník rozprostřený (Cotoneaster horizontalis)


  • Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..
  • Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinka Citronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie. Pěstování citronové trávy Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..